Zapalenie kaletki podbarkowej - czym jest i jak leczyć?
Zdrowie

Zapalenie kaletki podbarkowej - czym jest i jak leczyć?

W dobie mody na zdrowy styl życia, coraz więcej osób regularnie uprawia sport. Pozytywny wpływ ruchu na zdrowie, ogólną sprawność i kondycję organizmu jest nieoceniony, jednak ryzyko kontuzji wiąże się z ćwiczeniami w każdej dyscyplinie. Długotrwały, powtarzalny ruch kończyną górną nad głową, najczęściej wykonywany przez uprawiających takie dyscypliny sportowe jak golf, tenis, pływanie, może prowadzić do mikrourazów w obrębie stawu barkowego, co staje się przyczyną stopniowego rozwoju schorzeń, prowadzących do zespołu cieśni stawu podbarkowego, a w konsekwencji choroby stożka rotatorów barku. Pierwszym objawem zapalenia kaletki podbarkowej jest ból podczas unoszenia kończyny nad głowę. Ból pojawia się w okolicy podbarkowej i  może wiązać się z osłabieniem siły mięśni, świadczy o wystąpieniu stanu zapalnego.

Jak leczyć zapalenie kaletki podbarkowej?


Diagnostyka oparta jest najczęściej o badanie RTG stawu barkowego, jeżeli jest niewystarczające, przeprowadza się USG lub rezonans magnetyczny. Początkowym stadium leczenia jest przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz zmiana lub zaniechanie tego rodzaju aktywności fizycznej, która jest przyczyną schorzenia. Stosowanie odpowiednio dobranych metod fizjoterapii skutecznie eliminuje przyczynę pojawienia się problemu w obrębie kaletki podbarkowej. Jeżeli konieczny będzie sprzęt rehabilitacyjny, warto zajrzeć na https://mdh.pl/, gdzie szeroki wybór artykułów rehabilitacyjnych pozwala wyjść na przeciw oczekiwaniom, oferując produkty pomocnicze ortopedyczne, w tym materace przeciwodleżynowe i wózki elektryczne. W schorzeniu stosowane są również elementy fizykoterapii, tj. zimnolecznictwo i ciepłolecznictwo. Jeżeli po około trzech miesiącach metody nie przynoszą oczekiwanej poprawy, zalecany jest zabieg chirurgiczny, przeprowadzany endoskopowo.

Odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny


Wybór najlepszej jakości sprzętu rehabilitacyjnego stanowi gwarancję niezakłóconego procesu fizjoterapii. W zależności od schorzenia, gabinety fizjoterapeutyczne lub osoby, prywatnie zajmujące się fizjoterapią osób po urazach i zabiegach, powinny dysponować odpowiedniej klasy pomocami. Balkoniki rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, pionizatory, orteza stawu skokowego, stabilizator kolana sprawdzą się u pacjentów, których zadaniem jest powrót do sprawności ruchowej, natomiast stabilizator nadgarstka, temblak, gorset ortopedyczny będą pomocne w wielu schorzeniach. Dzięki ćwiczeniom rehabilitacyjnym, wzmacniającym mięśnie rotatorów stawu barkowego można wyeliminować skłonność do tworzenia się cieśni podbarkowej. Ograniczenie uprawiania dyscypliny sportowej, powodującej pojawienie się problemu również może stanowić element skutecznej terapii.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI