Zakwaszenie organizmu – przyczyny, objawy, sposoby zapobiegania
Zdrowie

Zakwaszenie organizmu – przyczyny, objawy, sposoby zapobiegania


Zakwaszenie organizmu to coraz częstszy problem pojawiający się u ludzi, szczególnie żyjących w dużych miastach i krajach wysoko rozwiniętych, choć nie tylko. Tę przypadłość można na swój sposób utożsamić z chorobą cywilizacyjną, bo często spowodowana jest stresem, szybkim tempem życia, używkami czy nieodpowiednim odżywianiem. Często nie zdajemy sobie sprawy, że wiele dolegliwości, z którymi borykamy się na co dzień, jest skutkiem zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.
W dzisiejszym artykule wskażemy na przyczyny i objawy zakwaszenia organizmu. Zapraszamy do lektury!

Poznaj przyczyny


Pomimo że świadomość poruszonego tematu w tym artykule stale wzrasta, mało kto wie, że spożywana żywność może działać kwaso- bądź zasadotwórczo na nasz organizm. Do czynników kwasotwórczych należą przede wszystkim produkty zbożowe, sery, słodycze i żywność, która zawiera dużo soli. Znaczącą rolę odgrywa także nadmierne spożywanie alkoholu, kawy czy palenie papierosów. To wszystko w połączeniu z brakiem ruchu, nadmiernym stresem i niepiciem wody daje nieunikniony efekt, jakim jest właśnie zakwaszenie organizmu.

Ja wyglądają objawy?


Objawy są zależne od stopnia zakwaszenia organizmu. Zazwyczaj pierwsze stadium charakteryzuje się brakiem energii, ciągłym uczuciem zmęczenia i pogorszeniem stanu włosów i paznokci. Kolejne etapy mogą doprowadzić do chorób dróg moczowych, problemów z przewodem pokarmowym, częstych skurczy, zapalenia mięśni czy nawet stanów depresyjnych i powstania nowotworów. Im dłużej bagatelizowany jest problem, tym większe i trwalsze szkody może wyrządzić, które nierzadko ujawniają się dopiero po dłuższym czasie. Na przykład wystąpienie osteoporozy na starość może zmusić nas do noszenia różnego rodzaju ortez, używanych np. na kolana czy nadgarstki lub stabilizatorów, jeśli zakwaszenie osłabiło nasze stawy i więzadła.
Zachęcamy do tego, by uważnie przyglądać się swojemu organizmowi i w razie jakichkolwiek wątpliwości, udać się do specjalisty w celu omówienia objawów.
 
 

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI