Zaburzenia równowagi u seniora – przyczyny, diagnoza, leczenie Cz. 2
Zdrowie

Zaburzenia równowagi u seniora – przyczyny, diagnoza, leczenie Cz. 2

Dziś kontynuujemy temat rozpoczęty w poprzednim artykule. Wiecie już, jakie mogą być przyczyny zaburzeń równowagi u seniorów, a dziś poznacie ewentualne konsekwencje tego schorzenia. Przedstawimy także sposoby diagnozy tej dolegliwości oraz możliwości leczenia. Zapraszamy do lektury.

Konsekwencje zaburzeń równowagi u seniorów


Najbardziej oczywistą, ale też najgroźniejszą konsekwencją są upadki, które, u seniorów, mogą wywołać trudno gojące się złamania. Ze względu na osłabioną strukturę kości i stawów w wieku podeszłym, przewrócenie się może uziemić osobę starszą na wiele miesięcy, a nawet uniemożliwić całkowity powrót do zdrowia i pełnej sprawności. To dlatego problemów z równowagą nie można bagatelizować.

Diagnoza zaburzeń równowagi u seniorów


Zaburzenia równowagi często są konsekwencją innych schorzeń. By więc znaleźć ich przyczynę, należy przeprowadzić komplet badań i ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta. Trzeba też wziąć pod uwagę przewlekle choroby, które mogą występować u seniora.
Warto podkreślić, że diagnozowanie zaburzeń równowagi nie jest łatwe. Jednak im więcej badań wykonamy, tym szybciej znajdziemy przyczynę. Poza analizą krwi konieczne będzie wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Pacjent powinien skonsultować się z otolaryngologiem, kariologiem czy neurologiem.

Leczenie zaburzeń równowagi u seniora


Oczywistym jest, że sposób leczenia będzie wynikał z diagnozy, dlatego tak ważne, by dociec, co jest przyczyną zaburzeń równowagi u seniora. Elementem towarzyszącym terapii konkretnej choroby powinna być jednoczesna rehabilitacja, która poprawi funkcjonowanie narządu ruchu.
Ponadto warto zadbać o przestrzeń osoby starszej, zapewnić jej odpowiednie wyposażenie wspierające w domu oraz np. balkonik rehabilitacyjny, z którym będzie mogła wychodzić na spacery. Profesjonalne modele dostępne są w większości sklepów ze sprzętem rehabilitacyjnym i ortopedycznym.
Jak widać, zaburzenia równowagi to bardzo złożone schorzenie, które ma skomplikowane podłoże. Nie można się jednak poddawać i należy szukać pomocy u różnych specjalistów. Dopiero bowiem odpowiednia diagnoza jest w stanie zapewnić osobie starszej prawidłowe leczenie, a co za tym idzie, poprawę jej zdrowia i komfortu życia.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI