Zaburzenia równowagi u seniora – przyczyny, diagnoza, leczenie Cz. 1
Zdrowie

Zaburzenia równowagi u seniora – przyczyny, diagnoza, leczenie Cz. 1

Zaburzenia równowagi w wieku podeszłym mogą mieć różnorakie przyczyny. Kiedy wystąpią, seniorzy próbują ratować się stosowaniem kul ortopedycznych, balkoników rehabilitacyjnych, a nawet wózków inwalidzkich. Jednak nie tędy droga. Problem bowiem może narastać, a do tego być objawem groźnej choroby. Nie warto bagatelizować tej sytuacji, tylko jak najszybciej udać się do lekarza w celu diagnozy. Przeczytajcie też nasz dzisiejszy artykuł i dowidźcie się, jakie może być podłoże dolegliwości i jak sobie z nimi radzić.

Przyczyny zaburzenia równowagi u seniorów


Proces utrzymania równowagi jest bardzo złożony. W jego efektywność zaangażowany jest układ nerwowy, narządy zmysłów, propriocepcja oraz błędnik. Kiedy wszystkie te elementy pracują spójnie, my możemy stabilnie się poruszać. Z wiekiem jednak mogą wystąpić zaburzenia niektórych obszarów, czego efektem będą trudności z utrzymaniem równowagi. Nie można tego jednak uznawać za normę i zrzucać na tzw. „starość”. Problemy z utrzymaniem równowagi to bowiem zawsze sygnał od organizmu, że coś się dzieje nie tak. Jakie mogą być tego najczęstsze przyczyny?
Wśród przyczyn problemów z równowagą wyróżnia się różnorodne choroby i dolegliwości. Jedne mniej, inne bardziej poważne. Brak stabilności ciała może być też skutkiem ubocznym zażywanych leków np. antydepresyjnych, obniżających ciśnienie, przeciwlękowych czy silnych środków przeciwbólowych lub medykamentów stosowanych w chorobie Parkinsona.
Wśród schorzeń mogących wywoływać zaburzenia równowagi wyróżnia się chorobę Meniere’a, neuropatie, zapalenie błędnika, choroby narządu ruchu, demencję starczą, choroby wątroby, udar mózgu, nerwiak nerwu przedsionkowo – ślimakowego, choroby neurologiczne, niedociśnienie, bóle głowy, lęki, odwodnienie czy zaburzenia widzenia.

Objawy zaburzenia równowagi u seniorów


Do najczęstszych objawów problemów z równowagą jest utrudnione podniesienie się z pozycji leżącej do stojącej, zataczanie się podczas chodzenia, chwianie się czy upadki. W takich sytuacjach seniorzy radzą sobie, stosując zazwyczaj jakieś podparcie np. doraźne w postaci mebli lub stałe, jak laska, kula czy balkonik rehabilitacyjny.
W bardziej zaawansowanych przypadkach zaburzeniom równowagi mogą towarzyszyć nudności, wymioty, zawroty głowy, dezorientacja czy problemy z ostrością widzenia.
Znacie już potencjalne przyczyny zaburzeń równowagi u seniorów. W kolejnym artykule zaprezentujemy konsekwencje tego schorzenia, a także sposoby diagnozy i leczenia.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI