W czym pomoże Ci ortopeda?
Zdrowie

W czym pomoże Ci ortopeda?

Ortopeda – co diagnozuje, co leczy?


Lekarz ortopeda zajmuje się szeroko pojętymi schorzeniami narządu ruchu oraz ich profilaktyką. Trafiają do niego zarówno dzieci w celach kontrolnych, dorośli po różnorodnych urazach oraz osoby starsze zmagające się np. z artretyzmem lub reumatyzmem. We wszystkich tych przypadkach ortopeda przeprowadzi odpowiednią diagnozę i zaleci działania leczące. Czego jeszcze możesz spodziewać się po wizycie u ortopedy? Dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Ortopeda – w czym pomaga?


Ortopeda to lekarz od kości, stawów, mięśni, ścięgien oraz nerwów. Przeprowadza diagnostykę schorzeń dotyczących tych elementów ludzkiego ciała oraz wprowadza odpowiednie leczenie. To do niego należy się wybrać w przypadku wad postawy, zmian zwyrodnieniowych, wszelkiego rodzaju bóli mięśniowych i stawowych, stanów zapalnych, urazów (zwichnięć, skręceń, złamań), a także niektórych chorób metabolicznych i genetycznych.

Badania ortopedyczne


Podczas wizyty należy nastawić się na wnikliwy wywiad oraz badanie fizykalne. W razie potrzeb lekarz zleci dodatkowe badania w postaci RTG, USG, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. W mniej oczywistych przypadkach może wysłać nas na artrografię lub densytometrię.

Profilaktyka schorzeń narządu ruchu


Jednak ortopeda to nie tylko lekarz od chorób układu kostno – stawowego. Zajmuje się także profilaktyką, zwłaszcza u dzieci. Pierwsza wizyta u ortopedy powinna mieć miejsce już kilka tygodni po porodzie. Wówczas lekarz sprawdzi czy noworodek rozwija się prawidłowo, zdiagnozuje ewentualne wady wrodzone, zbada, czy nie pojawiła się dysplazja stawu biodrowego. W późniejszych latach ortopeda bada, czy u dzieci nie występują wady postawy i zleca postępowanie w przypadku skoliozy, lordozy, kifozy czy płaskostopia.

Ortopedia – metody lecznicze


Sposób leczenia ortopedycznego zleży od rodzaju schorzenia oraz stopnia jego natężenia. W łagodniejszych przypadkach stosuje się wszelkie metody zachowawcze. Należą do nich farmakoterapia ( głównie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne), fizjoterapia obejmująca wykorzystanie sprzętu rehabilitacyjnego, wykonywanie odpowiednio dopasowanych ćwiczeń oraz specjalistyczne zabiegi. Ortopeda przepisuje również w razie potrzeby stosowanie gorsetu ortopedycznego, ortezy lub stabilizatora. Jeśli natomiast działania mniej inwazyjne nie pomagają, lekarz kieruje na operację chirurgiczną oraz dopasowuje odpowiedni rodzaj rehabilitacji po zabiegu.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI