Uraz szyi typu „whiplash” – czym jest i jak się go leczy?
Zdrowie

Uraz szyi typu „whiplash” – czym jest i jak się go leczy?

Uraz odcinka szyjnego typu „whiplash” to przypadłość pojawiająca się najczęściej w wyniku wypadku samochodowego. Samo słowo „whiplash” oznacza smagnięcie biczem i doskonale opisuje to, co się dzieje z naszą szyją podczas np. zderzenia się dwóch aut. O szczegółach tego urazu, przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Whiplash – jak do niego dochodzi?


Uraz odcinka szyjnego „whiplash” pojawia się najczęściej w wyniku wypadku, np. zderzenia się samochodów. Pod wpływem siły, która oddziałuje na auto szyja kierowcy lub pasażera wykonuje ruch zbliżony do smagnięcia biczem. Następuje więc najpierw szybkie zgięcie głowy do przodu, a za chwilę jej nagłe wygięcie do tyłu. Jeśli auto zostanie uderzone od tyłu, ruch szyi jest odwrotny – najpierw do tyłu, a następnie mocne szarpnięcie do przodu.
Uraz typu „smagnięcie biczem” może wystąpić także w innych okolicznościach. Często pojawia się podczas skoków do zbyt płytkiej wody, przejażdżek rollercosterem w wesołym miasteczku lub kiedy podczas schodzenia po schodach, przez przypadek pominiemy stopień.
Uraz typu „whiplash” może mieć różne natężenie ze względu na siłę, która spowoduje kontuzję. W jego wyniku mogą pojawić się wyłącznie niewielkie naciągnięcia w obrębie odcinka szyjnego, ale w poważniejszych sytuacjach dochodzi nawet do złamania kręgów.
Wśród najczęstszych objawów urazu typu „whiplash” wyróżnia się ból w obrębie szyi, sztywność, problemy z poruszaniem szyją oraz bóle głowy. Do tego może wystąpić także ból barku i dolnego odcinka kręgosłupa, drętwienie i mrowienie w kończynach. Czasem pojawiają się również dolegliwości bólowe w obrębie łopatki, ramienia oraz problemy ze wzorkiem, słuchem, zawroty głowy czy nudności.
Często zdarza się tak, że początkowo po wypadku poszkodowani nie odczuwają dolegliwości związanych z odcinkiem szyjnym kręgosłupa. Mogą one wystąpić dużo później. Uraz typu „whiplash” może mieć także różne natężenie. U jednych pacjentów dolegliwości przejdą samoistnie, u innych natomiast będą wymagały interwencji ortopedy i fizjoterapeuty.

Whiplash – diagnoza


Po zgłoszeniu się do lekarza z wyżej wymienionymi objawami, ortopeda wykona badanie palpacyjne oraz zleci zrobienie zdjęcia RTG, dzięki któremu będzie miał pewność, czy nie doszło do uszkodzenia kręgów.

Whiplash – leczenie


Leczenie urazu typu „smagnięcie biczem” zależy od stopnia kontuzji. W niektórych przypadkach będzie konieczna operacja, jeśli doszło od uszkodzenia kręgów. Jeśli natomiast uraz zatrzymał się na poziomie tkanek miękkich, wówczas należy zastosować rehabilitację. W pierwszej fazie leczenia pomocne może okazać się stosowanie kołnierza ortopedycznego. Jego wybór i długość noszenia bezwzględnie powinien określić lekarz.
Czasem wystarczy tylko dobór odpowiednich ćwiczeń rehabilitacyjnych lub zastosowanie kinesiotapingu, który zmniejszy przeciążenia i przywróci odpowiednie napięcie mięśniowe w szyi. Pomocne będą też zabiegi fizjoterapeutyczne np. terapia manualna.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI