Strzelanie w stawach – Czy to poważne?
Zdrowie

Strzelanie w stawach – Czy to poważne?

Strzelanie w stawach to dość popularna przypadłość, zwłaszcza w pewnym wieku, ale zdarza się także u młodych ludzi. Jeśli nie towarzyszy mu ból, uczycie zesztywnienia i konieczność porannego rozruchu, a do tego pojawia się sporadycznie, nie stanowi zagrożenia. Jeśli jednak obserwujesz je u siebie coraz częściej, a do tego towarzyszą mu inne dolegliwości, to warto wybrać się do specjalisty. Dziś podpowiemy Ci, jakie są najczęstsze przyczyny strzelających stawów.

Kiedy stawy strzelają coraz częściej i towarzyszy temu ból lub zesztywnienie, może to być pierwszym sygnałem stanu zapalnego. Trzaski bywają także pierwszym objawem zmian degeneracyjnych, które pojawiają się w stawach wraz z wiekiem. Dotyczą najczęściej kolana i mogą świadczyć o chondromalacji lub uszkodzeniu chrząstki stawowej.

Po diagnozę zawsze do specjalisty


Kiedy zauważymy, że nasze stawy strzelają regularnie, a do tego pojawiają się inne dolegliwości, warto wybrać się do specjalisty. W przypadku porannej sztywności najlepiej od razu zdecydować się na wizytę u reumatologa. Z kolei w przypadku problemów z kolanem, udajmy się do lekarza ortopedy. Jeśli mamy do czynienia z uszkodzeniami chrząstki stawowej, to bez odpowiedniego leczenia uraz będzie się pogłębiał i przysparzał nam coraz więcej problemów, nie warto więc zwlekać z diagnozą. W początkowej fazie leczenia wystarczą bowiem działania zachowawcze, które zregenerują staw i przywrócą mu pełną funkcjonalność.

Strzelanie stawów - leczenie


Sposób leczenia przypadłości zależy przede wszystkim od prawidłowej diagnozy. W przypadku zmian reumatoidalnych konieczne jest odpowiednie dobranie leków, ale także kompleksowe zmiany stylu życia. Bardzo istotnym elementem jest w tym przypadku dieta oraz prawidłowo dobrana aktywność fizyczna.
Z kolei, gdy mamy do czynienia ze zmianami degeneracyjnymi, ortopeda rozstrzygnie, jaki jest ich stopień zaawansowania i jak będzie przebiegało leczenie. Często stosuje się stabilizatory kolan, które mają na celu odciążyć staw oraz utrzymywać go w prawidłowej pozycji. Konieczne może okazać się przyjmowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych oraz stosowanie zabiegów rehabilitacyjnych – fizyko- i fizjoterapii. Tu również pomocna może okazać się dieta oraz nieobciążające ćwiczenia z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego.
Podsumowując, strzykanie w stawach nie zawsze zwiastuje schorzenie. Jeśli jednak pojawia się często, warto skonsultować to ze specjalistą. Im wcześniej bowiem zdiagnozujemy przypadłość i podejmiemy leczenie, tym większe szanse na powrót do zdrowia nieinwazyjnymi metodami.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI