Stenoza kanału kręgowego – czym jest i jak leczyć? Cz.2
Zdrowie

Stenoza kanału kręgowego – czym jest i jak leczyć? Cz.2

Dziś kontynuujemy wątek rozpoczęty we wcześniejszym artykule dotyczący stenozy kanału kręgowego. Wiecie już, jakie są jej przyczyny i objawy. Czas poznać sposoby diagnozowania i leczenia tej przypadłości. Zapraszamy do lektury.

Diagnoza stenozy kanału kręgowego


Pierwszym etapem diagnozy stenozy kanału kręgowego jest wnikliwy wywiad lekarski przeprowadzony przez doświadczonego ortopedę. Lekarz powinien wykonać także badanie neurologiczne, które pozwoli sprecyzować, w którym miejscu występuje ucisk.
Kolejnym etapem diagnozy jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego oraz przeprowadzenie rezonansu magnetycznego. Na podstawie wyników badań można podjąć odpowiednie dla danego pacjenta leczenie.

Leczenie cieśni kanału rdzeniowego – metody nieinwazyjne


Leczenie cieśni kanału rdzeniowego przebiega bardzo różnorodnie. Wszystko zależy od zaawansowania choroby oraz kondycji zdrowotnej pacjenta. W wielu przypadkach wystarczy zastosowanie rehabilitacji obejmującej fizjo- i kinezyterapię. Pacjentowi dobiera się odpowiednie ćwiczenia ze sprzętem rehabilitacyjnym, które pomagają złagodzić dolegliwości bólowe. Stosuje się także różnorodne zabiegi fizjoterapeutyczne.
W przypadku silnych bólów lekarz może przepisać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także iniekcje z glikokortykosteroidów oraz tzw. blokady nerwów. Leczenie farmakologiczne również dostosowuje się do nasilenia bólu u danego pacjenta.
Pomocne okazują się także metody alternatywne. W wielu przypadkach pomaga akupunktura czy terapia manualna przeprowadzona przez doświadczonego fizjoterapeutę. W sklepie ze sprzętem rehabilitacyjnym MDH oferujemy również akcesoria, które mogą okazać się pomocne w naturalnym niwelowaniu bólu. Należą do nich przede wszystkim maty do akupresury, które będą stanowić wsparcie leczenia farmakologicznego i rehabilitacji.
Pamiętajmy, że, jeśli nasza przypadłość nie jest skrajnie bolesna, warto wypróbować wszystkie możliwe metody zachowawcze. Wymagają one od pacjenta pewnego wysiłku i dyscypliny, jednak są zdecydowanie korzystniejsze dla jego zdrowia niż wybór operacji.

Leczenie cieśni kanału rdzeniowego – operacja


Jeśli jednak okaże się, że wszystkie wcześniej wymienione metody zawiodły, a stenoza kanału rdzeniowego występuje u danego pacjenta w zaawansowanym stadium, wówczas pozostaje leczenie operacyjne.
W takiej sytuacji stosuje się różne metody. Lekarze często wybierają laminektomię, czyli usuwanie fragmentów kręgów, a także resekcję dodatkowych tworów kostnych, które wytworzyły się, jeśli pacjent choruje na zwyrodnienie stawów.
W niektórych przypadkach konieczna jest także stabilizacja kanału kręgowego za pomocą implantów.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI