Skąd biorą się nerwobóle?
Zdrowie

Skąd biorą się nerwobóle?

Coś niespodziewanie zakuje Cię w barku? W ułamku sekundy odczuwasz ból w okolicach żuchwy? Nie są to przewlekłe dolegliwości, jednakże musisz mierzyć się z nimi dość często? Być może cierpisz na nerwobóle. Skąd się biorą i co sygnalizują? O tym w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Bunt nerwów


Nasze ciało jest oplecione gęstą siatką włókien nerwowych. Jednym z ich zadań jest dostarczanie mózgowi informacji o chorobie. Reakcją mózgu jest ból, jaki odczuwamy. Czasem zdarza się jednak tak, że bez wyraźnego, zewnętrznego powodu nagle zaczyna nas coś boleć. Skóra, błona śluzowa, mięsień – to one mogą paść ofiarą tak zwanej neuralgii, zwanej potocznie buntem nerwów.

Neuralgia nerwu trójdzielnego


Nerw trójdzielny to jeden z najważniejszych nerwów czaszkowych, który odpowiada za czucie połowy twarzy. Niepokojenie go przez silny i obezwładniający ból nie ma poznanych bliżej przyczyn. Jako czynniki wymienia się stany zapalne zębów, zatok, dawne urazy czy ucisk przez niewłaściwe naczynie krwionośne.
Neuralgię nerwu trójdzielnego poznamy po intensywnym i rwącym bólu, który może trwać od minuty do piętnastu. Oprócz tego może występować także drganie mięśni twarzy i żuchwy oraz łzawienie oka. Ból porusza się najczęściej wzdłuż gałęzi nerwu.
Leczenie odbywa się w głównej mierze z udziałem kuracji farmakologicznej. W niektórych przypadkach pomocna jest także akupunktura. Lekarze w ostateczności decydują się na naświetlanie promieniami RTG.

Neuralgia nerwu barkowego


W tym wypadku medycyna także nie potrafi wymienić jasnych przyczyn źródła bólu. Punktem wyjścia mogą być zmiany zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym kręgosłupa lub patologie w budowie sąsiadujących mięśni.
Neuralgia barkowa objawia się silnym i dotkliwym bólem w okolicy barku, łopatki. Następnie promieniuje do ręki. Chory może doświadczać dwojakiego bólu. Jeden z nich charakteryzuje się bólem rozlanym, tępym. Drugi jest korzeniowy, ostry.
Leczenie przynosi pozytywne rezultaty. Podaje się leki przeciwbólowe niesteroidowe. Zleca się masaże, nagrzewanie, ultradźwięki, naświetlanie RTG. W niektórych przypadkach zaleca się noszenie kołnierza Schantza.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI