Sarkopenia – choroba osób starszych
Zdrowie

Sarkopenia – choroba osób starszych

Sarkopenia to jedna z chorób, które dotykają nas w podeszłym wieku. Powoduje poważne zmiany w obrębie mięśni szkieletowych. Przez to u chorego zmniejsza się masa mięśniowa, co powoduje utratę pierwotnej sprawności. Ten często przy poruszaniu musi korzystać z pomocy podpórek czy balkoników rehabilitacyjnych. Po czym poznać sarkopenię? Jakie są jej objawy?

Czym jest sarkopenia?


Sarkopenia to choroba, która dotyka osoby w podeszłym wieku, zwłaszcza kobiety. Objawia się stopniowym zanikiem tkanki mięśniowej. Według badań już po 40 roku życia człowiek zaczyna tracić tkankę mięśniową. Dzieje się to niemalże niezauważalnie i nasila około 60 roku. Sarkopenia jest więc wynikiem naturalnego procesu starzenia się. Jednak ważne są tutaj także czynniki genetyczne, które mogą zwiększać podatność na wystąpienie chorobowego zespołu.

Przyczyny sarkopenii


Istnieje wiele chorób i czynników, które mogą przyczynić się do szybszego rozwoju sarkopenii. Wymieniono już naturalną tendencję organizmu do utraty masy mięśniowej na starość oraz skłonności zapisane w kodzie genetycznym. Oprócz tego tym, co sprzyja rozwojowi choroby, są:

    • problemy układu pokarmowego, które wpływają negatywnie na wchłanianie się składników odżywczych, co w przyszłości może powodować niedożywienie,

 

    • choroby takie jak toczeń czy reumatoidalne zapalenie stawów,

 

    • glikokortykosteroidy,

 

    • uzależnienie od alkoholu, narkotyków, papierosów.Jak się objawia?


Podczas sarkopenii chory skarży się na postępującą utratę sił. Jest to następstwo stopniowej utraty tkanki mięśniowej. Zaczynają się także problemy z utrzymaniem równowagi. W dalszej kolejności mogą nastąpić trudności z chodzeniem. Taki stan rzeczy sprzyja upadkom, które są szczególnie niebezpieczne dla starszych osób.
Ponadto schodzenie po schodach, podnoszenie przedmiotów, a nawet spacery, są dla chorych bardzo męczące. Chorzy na sarkopenię tracą na masie, są szczupli. Między innymi to sprawia, że zmniejsza się ich odporność i częściej niż kiedyś łapią różnego rodzaju infekcje.
Podczas choroby pogarsza się także kondycja psychiczna. Osoby dotknięte sarkopenią wykazują zaburzenia lękowe, poczucie bezsilności i apatię.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI