Rehabilitacja pulmonologiczna – czym jest i jak przebiega?
Zdrowie

Rehabilitacja pulmonologiczna – czym jest i jak przebiega?

Procesowi rehabilitacji podlegają nie tylko osoby, które uległy urazowi narządu ruchu lub cierpią na przewlekłe bóle mięśni czy stawów. Odpowiedniej regeneracji wymaga także każde inne schorzenie, w tym problemy z układem oddechowym. U pacjentów, u których stwierdzono tego typu choroby, po leczeniu lub nawet w jego trakcie zaleca się przeprowadzenie rehabilitacji pulmonologicznej. Czym ona jest, kiedy się ją stosuje i jak przebiega? O szczegółach dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Rehabilitacja pulmonologiczna – czym jest?


Rehabilitacja pulmonologiczna może przebiegać w różnorodny sposób w zależności od rodzaju schorzenia. Zabiegi dostosowuje się indywidualnie do potrzeb pacjenta.
Jej bazą jest odpowiednio dobrany trening fizyczny, który ma na celu zwiększenie wydolności oddechowej organizmu. Najczęściej stosuje się ćwiczenia typu cardio, takie jak chodzenie, bieganie, rower, aerobik. Wybór aktywności zależy od możliwości fizycznych pacjenta. Ważne, by utrzymywać poziom wysiłku w przedziale 60 – 75% możliwości maksymalnych danej osoby. Taka aktywność najlepiej pobudza układ oddechowy do pracy. Częstotliwość i długość trwania treningów również dostosowana jest do możliwości pacjenta. Z czasem można zwiększyć ich ilość, intensywność i długość trwania.
Podczas ćwiczeń pacjent często wykorzystuje różnorodny sprzęt rehabilitacyjny, sięgając np. po ciężarki, które wzmacniają mięśnie w obrębie klatki piersiowej.
By utrzymać efekty rehabilitacji oddechowej, bardzo ważna jest edukacja, podczas której uświadamia się pacjenta, co jest dobre, a co nie dla jego płuc i jakich czynności powinien się wystrzegać, chcąc zminimalizować ryzyko nawrotu choroby.
Dla osób, które zmagają się z przewlekłą chorobą potrzebne może się okazać także wsparcie psychologiczne, co również bywa elementem składowym tego typu rehabilitacji.

Rehabilitacja pulmonologiczna – dla kogo?


Do rehabilitacji pulmonologicznej kwalifikują się pacjenci zmagający się z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, mukowiscydozą, astmą, sarkoidozą, pylicą czy zwłóknieniami w obrębie płuc, rozszerzeniem oskrzeli, nowotworami płuc.
Warto podkreślić, że rehabilitacja pulmonologiczna, ze względu na jej charakter, korzystnie oddziałuje nie tylko na sam układ oddechowy, ale wspiera również układ krążenia oraz narząd ruchu. Ma więc kompleksowe działanie i może skutecznie poprawić nasze samopoczucie także w innych aspektach np. wzmocnić nasze mięśnie czy poprawić ruchomość stawów.
Jej zastosowanie podnosi ogólną sprawność ruchową organizmu, jego wydolność i wytrzymałość. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza dla osób w starszym wieku. Ich zmobilizowanie do regularnej aktywności fizycznej, może bowiem nie tylko usunąć dolegliwości płucne, takie np. jak duszności, ale pomoże lepiej funkcjonować na co dzień, ograniczając konieczność korzystania z kuli czy balkonika rehabilitacyjnego.
Rehabilitacja za pomocą aktywności fizycznej wpłynie też korzystnie na samopoczucie psychiczne i może uchronić chorego przed wystąpieniem objawów depresji lub złagodzić te już istniejące.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI