Rehabilitacja kardiologiczna – kiedy stosować i jak przebiega?
Zdrowie

Rehabilitacja kardiologiczna – kiedy stosować i jak przebiega?

Rehabilitacja kardiologiczna to proces, który powinien dotyczyć w zasadzie każdego pacjenta po incydencie kardiologicznym, czy to po zawale serca, zabiegu kardiochirurgicznym czy po wszczepieniu stymulatora lub kardiowertera-defibrylatora. Także osoby cierpiące na chorobę niedokrwienną serca powinny podjąć wszelkie działania, by nie doprowadzić do wystąpienia groźnych powikłań. W tych wszystkich przepadkach pomoże dobrze przeprowadzona rehabilitacja kardiologiczna. Jak ona wygląda? O tym dzisiejszym artykule.

Na początku trzeba wspomnieć, że właściwie wszystkie choroby kardiologiczne wynikają z prowadzenia niezdrowego stylu życia. Nadmierny stres, zła dieta, używki (głównie papierosy i alkohol) oraz brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej przyczyniają się do występowania różnego rodzaju incydentów kardiologicznych, wśród których najgroźniejszy jest oczywiście zawał serca, gdyż może doprowadzić nawet do śmierci.
Niby wszyscy zdajemy sobie sprawę, że problemy z układem krążenia mamy właściwie na własne życzenie, ale jakoś niewielu z nas bierze sobie tę wiedzę do serca.

Rehabilitacja kardiologiczna kluczem powrotu do zdrowia


Co jednak w sytuacji, kiedy zawał czy miażdżyca już wystąpią? Wówczas w powrocie do zdrowia bardzo ważna jest rehabilitacja kardiologiczna. Warto bowiem zaznaczyć, że incydenty sercowe, o ile nie zmienimy diametralnie swojego stylu życia, będą się powtarzać, a każdy kolejny z pewnością będzie poważniejszy i będzie niósł za sobą większe ryzyko zgonu.

Rehabilitacja kardiologiczna – jak to wygląda?


Rehabilitacja kardiologiczna dotyczy głównie pacjentów po zawale. Obejmuje ona kompleksowe działania, z czego podstawą jest zmiana diety na zdrowszą, rzucenie palenia, ograniczenie spożywania alkoholu oraz podjęcie regularnej aktywności fizycznej. Ten ostatni element jest kluczowy, o ile chcemy poprawić funkcjonowanie naszego serca. Po zawale jednak trzeba robić to pod okiem specjalisty, najlepiej wykwalifikowanego lekarza czy rehabilitanta.
Trening dla serca powinien łączyć w sobie elementy wytrzymałościowe, siłowe oraz ogólnorozwojowe. Jego intensywność i długość trwania dobierane są indywidualnie do możliwości pacjenta. Oczywiście, inaczej będzie wyglądać rekonwalescencja osoby, która tuż po zawale zmuszona jest korzystać z balkonika rehabilitacyjnego lub wózka inwalidzkiego, a inaczej u osoby, u której incydent przeszedł łagodnie.
Bez względu jednak na rozległość zawału, ważne jest, by wdrożyć wszelkie możliwe na dany etap działania. Tylko w ten sposób można obniżyć ryzyko powtórzenia incydentu
Oczywiście z czasem treningi będą bardziej intensywne, dłuższe i częstsze. Ważne, by pacjent był pod stałą opieką lekarzy i stosował się do ich porad.

Rehabilitacja kardiologiczna na NFZ


Warto podkreślić, że pacjent po zawale lub innym incydencie kardiologicznym może zostać skierowany na rehabilitację w specjalistycznym szpitalu. W zależności od skali dolegliwości rehabilitacja trwa od 30 do 52 dni. Możliwe jest również uzyskanie rehabilitacji ambulatoryjnej na tzw. oddziale dziennym, gdzie pacjent będzie sam przychodził na zajęcia z domu.
Rehabilitacja kardiologiczna to bardzo ważny element powrotu do zdrowia po zwale czy niewydolności serca. Nie można jej bagatelizować. Powrót do dawnego trybu życia znacznie podnosi ryzyko kolejnego incydentu, warto więc dokonać wszelkich zmian w codziennej rutynie, by uniknąć nawrotów choroby.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI