Rehabilitacja domowa - jak przebiega?
Zdrowie

Rehabilitacja domowa - jak przebiega?

Rehabilitacja domowa stanowi atrakcyjną alternatywę dla osób, które z różnorodnych przyczyn nie są w stanie dotrzeć do ośrodków czy szpitali, gdzie tego typu zabiegi przeprowadzane są w warunkach ambulatoryjnych. Może dotyczyć osób poruszających się na wózku inwalidzkim czy z pomocą balkonika rehabilitacyjnego, a także pacjentów zmagających się z dotkliwym bólem, który utrudnia zbyt długie poruszanie się. O tego typu rehabilitację można starać się także na NFZ.

Rehabilitacja domowa – dla kogo?


Rehabilitacja w domu wskazana jest w wielu przypadkach. Zaleca się ją osobom po uszkodzeniu centralnego i obwodowego układu nerwowego, z uszkodzonym rdzeniem kręgowym, zmagającym się z chorobami stawów kolanowych czy biodrowych, pacjentom po urazach kończyn, udarach, cierpiącym na reumatoidalne zapalenie stawów, chorobę Parkinsona, rdzeniowy zanik mięśni czy guza mózgu. Rehabilitacji domowej podlegają także pacjenci przebywający w stanie wegetatywnym.

Rehabilitacja domowa - jak skorzystać?


By móc uzyskać możliwość rehabilitacji domowej w ramach NFZ, należy uzyskać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty, który nas prowadzi. Bardzo istotne jest, by skierowanie zawierało pisemną informację o tym, że rehabilitacja będzie przebiegać w warunkach domowych.
Należy pamiętać, że na NFZ możemy uzyskać do 80 dni zabiegowych w roku. Jeśli ich wykorzystanie nie przyniesie spodziewanego efektu, można ubiegać się o jej przedłużenie. Wniosek składa lekarz prowadzący. Zgodę na przedłużenie zabiegów musi wyrazić także dyrektor konkretnego oddziału NFZ.

Rehabilitacja domowa - przebieg


Rehabilitacja w domu, podobnie do tej ambulatoryjnej, dostosowana jest do indywidualnych potrzeb pacjenta. Zabiegi dobiera się adekwatnie do jednostki chorobowej. Pierwsza wizyta rehabilitanta zazwyczaj rozpoczyna się od wywiadu z pacjentami i ułożeniem na jego podstawie planu działania na następne dni.
Warto podkreślić, że rehabilitacja w domu w niczym nie ustępuje tej wykonywanej w specjalistycznych palcówkach. Rehabilitant przynosi bowiem ze sobą niezbędny sprzęt rehabilitacyjny, by pacjent mógł wykonać wszystkie zalecane mu ćwiczenia.

Rehabilitacja domowa – zalety


Rehabilitacja domowa ma szereg zalet. Stanowi znakomite rozwiązanie dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, lub z innych powodów niemogących dojechać na zabiegi ambulatoryjne. Ponadto umożliwia w 100% skupienie się na jednym pacjencie, co może przełożyć się na lepsze efekty ćwiczeń. Chory zyskuje także czas i pieniądze, które trzeba by było przeznaczyć na dojazd to szpitala lub ośrodka rehabilitacyjnego. Ponadto w domu ćwiczy się łatwiej, pacjenci czują się swobodniej i nie wstydzą się tak, jakby to miało miejsce na sali pełnej innych osób.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI