Poznaj najczęstsze przyczyny bólów kręgosłupa cz. 2
Zdrowie

Poznaj najczęstsze przyczyny bólów kręgosłupa cz. 2

Siedzący tryb życia i dźwiganie to nie jedyni winowajcy bólu pleców. Dziś przedstawiamy kolejne przyczyny dolegliwości, którą można nazwać wręcz chorobą cywilizacyjną. Na szczęście, są to czynniki, na które mamy wpływ, a eliminując je, możemy przywrócić nasz kręgosłup do normy. Poznajcie je.

Wady postawy


Wady postawy podczas siedzenia czy stania to zmora dzisiejszych czasów. Pracując przed komputerem, koniecznie musimy pamiętać o prawidłowo wyprofilowanym krześle, odpowiedniej wysokości biurka i dobrze ustawionym monitorze. Siedźmy prosto, nie zakładajmy nogi na nogę, prostujmy plecy. Niestety, większość z nas ma tendencję do garbienia się, czego nasz kręgosłup bardzo nie lubi.
Również podczas stania i chodzenia przybieramy złą pozycję. Pochylamy głowę, kulimy łopatki, wypychamy miednicę, wszystko to prowadzi do rozwoju wad postawy, które z czasem przechodzą w zwyrodnienia i są powodem chronicznego bólu.
Pamiętajmy więc o tym, by prostować się jak najczęściej i prawidłowo siedzieć. Postawmy też na prawidłowo dopasowany materac, dzięki któremu nasze plecy zregenerują się podczas snu. Dobrym wyborem będzie też poduszka ortopedyczna, która odciąży odcinek szyjny.

Stres


W dzisiejszych czasach człowiek narażony jest na przewlekły stres, co negatywnie odbija się na jego zdrowiu. Stresująca praca powoduje nadmierne wydzielanie się adrenaliny i kortyzolu, które sprawiają, że nasze mięśnie są wiecznie napięte i przeciążone, a to odbija się na kręgosłupie, wywołując ból. W ten sposób tworzą się także zwyrodnienia i rozwijają się przewlekle choroby układu ruchu.
By temu zapobiec, koniecznie musimy znaleźć sposób na rozładowanie napięć. Warto codziennie poświęcić odrobinę czasu na relaks. Sposoby mogą być różne, od spaceru wśród przyrody, przez ulubione hobby, po medytację. Ważne, by czynność ta pomogła nam oderwać się od rzeczywistości, zapomnieć o zmartwieniach i nastroić się pozytywnie do życia. Nie tylko nasze plecy będą nam za to wdzięczne.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI