Pozbądź się bólu karku i szyi – sprawdzone sposoby
Zdrowie

Pozbądź się bólu karku i szyi – sprawdzone sposoby

Ból karku i szyi dotyczy przede wszystkim osób spędzających dużo czasu przed komputerem. Dolegliwości nasila również stres oraz złe ułożenie podczas snu. Wszystko to jednak jesteśmy w stanie skorygować i raz na zawsze uwolnić się od bólu w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Najczęstszą przyczyną bólu w tym obszarze są napięcia mięśni szyi i barków oraz przeciążenia kręgów oraz krążków miedzykręgowych. Dolegliwości bólowe mogą mieć różne nasilenie i długość trwania. Jednak, jeśli nie zaczniemy działać wystarczająco wcześnie, mogą przejść w chroniczne schorzenia i stać się przyczyną powstawania zwyrodnień, które wymagają zdecydowanie bardziej inwazyjnego działania. By tego uniknąć, postawmy na odpowiednią profilaktykę.

Prawidłowa postawa ciała podczas pracy


By zapobiegać bólowi w okolicy szyi, należy pamiętać o odpowiednim ustawieniu monitora. Nie może on znajdować się ani zbyt wysoko, ani za nisko. Niedopuszczalna jest także długotrwała praca z laptopem na kolanach. Najlepiej, by górna krawędź ekranu znajdowała się na wysokości naszych oczu.
Nie zaniedbujmy tego. Długotrwała, nieprawidłowa pozycja ciała może powodować nie tylko doraźne bóle szyi, ale też barków i głowy. Z czasem mogą one przejść w dolegliwości przewlekłe i stać się przyczyną powstawania zwyrodnień.
Warto także podczas pracy robić sobie krótkie przerwy na wykonanie rozluźniających ćwiczeń polegających na obrotach głową w jedną i drugą stronę, przechylaniem jej o tyłu, do przodu i na boki oraz wykonywaniu skrętów. Powtarzanie tych prostych ćwiczeń kilka razy dziennie rozluźni mięśnie i złagodzi napięcia.

Poduszka


Kolejnym, niezbędnym elementem, który odpowiada za zdrowie szyjnego odcinka kręgosłupa jest odpowiednia poduszka. Najlepiej sięgnąć po ortopedyczną wersję, która dba o prawidłowe ułożenie głowy, pomaga rozluźnić mięśnie szyi i barków oraz zapewnia fizjologiczną pozycję kręgosłupowi. Spanie na takiej poduszce, sprawia, że odcinek szyjny będzie się znakomicie regenerował w nocy, co uchroni nas przed dolegliwościami bólowymi. Uzupełnieniem dla poduszki powinien być również odpowiednio twardy materac, wspierający regenerację całego kręgosłupa. Pamiętajmy, również, by nie spać na brzuchu. Najlepszą pozycją jest ułożenie na wznak lub na boku z lekko podkulonymi nogami.

Masaż barków


Dobrym sposobem na rozluźnienie spiętych mięśni, a tym samym szybką ulgę w bólu, jest również masaż barków. Najlepiej, by wykonał go specjalista, ale jeśli nie ma takiej możliwości, możemy poprosić o to bliską osobę lub zrobić go sami. Wystarczy równomiernie i dość mocno uciskać mięśnie barków ruchami przypominającymi wyrabianie ciasta.
Dobrym sposobem na zniwelowanie bólu są również ciepłe okłady na szyję i kark, użycie termoforu lub ciepły prysznic. Wysoka temperatura działa bowiem rozluźniająco na mięśnie, co szybko łagodzi ból.
Z kolei zimno pomaga w przypadku urazów i nadwyrężeń powstałych np. podczas gwałtownego ruchu.
Na ból spowodowany spiętymi mięśniami zaleca się także stosowanie plastrów i maści rozgrzewających. Doraźnie można też skorzystać z leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, najlepiej tych w żelach i kremach. Jeśli jednak dolegliwości bólowe nie ustępują, a wręcz nasilają się, warto odwiedź specjalistę, który zdiagnozuje przyczynę bólu. Możliwe, że będzie konieczne podjęcie działań z wykorzystaniem sprzętu rehabilitacyjnego lub skorzystanie z zabiegów fizjoterapeutycznych.
I pamiętajmy, że tego typu dolegliwości nie można bagatelizować, nieleczone bowiem będą się tylko pogłębiać. A im dłużej zwlekamy z wizytą u lekarza, tym trudniejsze i dłuższe będzie pozbycie się bólu.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI