Powrót do zdrowia po udarze mózgu cz.3
Zdrowie

Powrót do zdrowia po udarze mózgu cz.3

Wiesz już, wygląda proces rehabilitacyjny w pierwszych godzinach i dniach po udarze mózgu. Jak jednak powinny przebiegać dalsze działania, by pacjent całkowicie wrócił do zdrowia i pełnej sprawności. O tym piszemy w dzisiejszym artykule.

Długofalowa rehabilitacja po udarze


Działania rehabilitacyjne w późniejszym czasie powinny zostać dostosowane do stopnia zaawansowania udaru i jego powikłań. Ćwiczenia powinny być regularne, najlepiej codzienne i wykonywane zarówno ze specjalistami, jak i samodzielnie przez pacjenta w domu, o ile jest taka możliwość.
Ważnym aspektem, o którym często się zapomina w procesie powrotu do zdrowia po udarze jest ryzyko wystąpienia depresji. Mając je na uwadze, trzeba robić wszystko, by do niej nie dopuścić. Pacjent, który do tej pory był zdrowy, a teraz jest przykuty do wózka inwalidzkiego lub balkonika rehabilitacyjnego, może mieć trudności i z pogodzeniem się z sytuacją, a w konsekwencji odmawiać leczenia i nie podejmować rehabilitacji. To zgubne działanie, gdyż brak ćwiczeń spowalnia proces powrotu do zdrowia, a nawet może uniemożliwić przywrócenie pełnej sprawności w niektórych aspektach funkcjonowania. Bardzo ważne jest więc, by zapewnić choremu odpowiednie wsparcie, a jeśli zajdzie taka potrzeba, to również konsultacje psychologiczne czy psychiatryczne.
Po wyjściu ze szpitala ważne, by kontynuować działania rehabilitacyjne i odwiedzać fizjoterapeutę. Pomocna może okazać się także fizykoterapia i zastosowanie różnorodnych zabiegów np. laserów, masaży, krioterapii czy zabiegów wodnych. Oferta fizykoterapeutyczna jest obecnie bardzo szeroka, warto więc skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który wypisze nam skierowanie na konkretne zabiegi.

Działania profilaktyczne po udarze mózgu


Załóżmy, że rehabilitacja przyniosła efekty i pacjent nie potrzebuje już balkonika rehabilitacyjnego, wózka inwalidzkiego czy pionizatora (w zależności od stopnia zaawansowania udaru). Sprawność motoryczna powróciła, nie ma też problemów z mową czy rozumieniem. Jeśli chory był mocno zdeterminowany, jest szansa, że nawet uda mu się wrócić do pełnej sprawności. Należy jednak pamiętać o tym, jak ważna jest całkowita zamiana stylu życia po udarze, jeśli nie chcemy, by incydent się powtórzył. Nie zapominajmy, że udar powstaje w wyniku problemów z układem sercowo – naczyniowym. Ważne jest więc, by regulować poziom ciśnienia tętniczego i na bieżąco je mierzyć. Gdy u chorego występuje otyłość lub cukrzyca, trzeba podjąć działania, by schudnąć i unormować poziom cukru we krwi. Bardzo ważna będzie więc w tym przypadku prawidłowa dieta, a także umiarkowana aktywność fizyczna, oczywiście jeśli to możliwe. Pacjent absolutnie powinien zrezygnować z palenia i picia alkoholu.
Kiedy uda mu się wprowadzić nowe, zdrowsze nawyki w życie, jego szanse na całkowity powrót do zdrowia znacznie wzrastają, a przy tym maleje ryzyko powtórnego udaru mózgu.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI