Powrót do zdrowia po udarze mózgu cz.2
Zdrowie

Powrót do zdrowia po udarze mózgu cz.2

W poprzednim artykule rozpoczęliśmy temat powrotu do zdrowia po udarze mózgu, omawiając działania wstępne, które powinny mieć miejsce właściwie zaraz po diagnozie, czyli w pierwszych godzinach po incydencie udarowym. Jak rehabilitacja przebiega w kolejnych fazach? Szczegóły znajdziecie w dzisiejszym artykule.

Rehabilitacja przyłóżkowa


To pierwszy etap rehabilitacji, który ma miejsce właściwie od razu, gdy pacjent trafi do szpitala. Polega przede wszystkim na cyklicznym zmianach pozycji osoby chorej. Średnio co dwie godziny pacjent powinien być przekręcany z jednego boku na drugi lub na plecy. Jeśli jest przytomny to także na brzuch. To zapobiegnie powstawaniu odleżyn. Kiedy pacjent nie może się samodzielnie poruszać, często zaleca się stosowanie materacy przeciwodleżynowych.
Równie ważne jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie ćwiczeń. W zależności od tego, jaki jest stan pacjenta, wykonuje się ćwiczenia bierne lub czynne, albo mieszane. Bierne polegają na wykonywaniu ruchów kończynami za osobę chorą, w czynnych używa ona własnej siły mięśni przy ewentualnej pomocy rehabilitanta lub sprzętu rehabilitacyjnego.
W pierwszej fazie po udarze mózgu mogą wystąpić u osoby chorej bolesne przykurcze wiotkie lub spastyczne. Ćwiczenia mają na celu m. in. uporać się z tą dolegliwością. Należy jednak pamiętać, by zachować odpowiednią kolejność. Przy przykurczach wiotkich nie ma to znaczenia. Jednak w przypadku spastycznych, trzeba zawsze zaczynać sesję ćwiczeniową od rozruszania największych stawów, przechodząc powoli do mniejszych.
Kolejny etap wczesnej rehabilitacji to pionizacja pacjenta przy użyciu pionizatora, o ile oczywiście istnieje taka potrzeba. Możliwe, że w przypadku konkretnej osoby od razu można zastosować wózek inwalidzki lub nawet balkonik rehabilitacyjny.

Rehabilitacja po udarze – dlaczego jest taka ważna?


Odpowiednie działania rehabilitacyjne podjęte w jak najszybszym czasie i jak najszerszym zakresie zdecydowanie zwiększają szanse chorego na całkowity powrót do zdrowia. Jeśli natomiast udar mózgu był rozległy, to rehabilitację również warto podjąć, gdyż dzięki niej obniżymy ryzyko śmierci chorego w wyniku poudarowych powikłań, a także przyspieszymy jego leczenie. Dzięki rehabilitacji organizm szybciej rozpocznie proces regeneracyjny i zacznie naprawiać uszkodzone obszary na tyle, na ile jest to możliwe. W długofalowej perspektywie ma to niebagatelne znaczenie dla przyszłego funkcjonowania pacjenta poudarowego. Więcej na ten temat przeczytacie w kolejny artykule.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI