Powrót do zdrowia po udarze mózgu cz.1
Zdrowie

Powrót do zdrowia po udarze mózgu cz.1

Udar mózgu przestał być chorobą ludzi w podeszłym wieku. Coraz częściej słyszy się, że dotyka czterdziesto-, a nawet trzydziestolatków. W momencie wystąpienia nigdy nie wiadomo, jaka będzie jego skala i długofalowe skutki, wiadomo jednak, że najlepszym sposobem powrotu do zdrowia jest jak najszybsze rozpoczęcie rehabilitacji. Jak ona wygląda? O tym dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Udar mózgu to groźna przypadłość, która w wielu przypadkach kończy się śmiercią. Ci pacjenci, którzy przeżywają, często muszą zmagać się z różnymi ograniczeniami neurologicznymi i ruchowymi. Powrót do pełnej sprawności zależy od stopnia rozległości udaru. Nie zawsze jest on możliwy, ale w wielu przypadkach bardzo pomaga kompleksowa i jak najwcześniej podjęta rehabilitacja.

Działania tuż po udarze mózgu


Wszelkie niepokojące objawy, które sugerują problemy na tle neurologicznym, powinny być konsultowane z lekarzem. Czasem zdarza się, że udar ma łagodny przebieg i np. objawia się tylko niewielkim paraliżem jakiejś części ciała. Nie można tego jednak bagatelizować i zawsze należy w takich przypadkach zgłosić się do specjalisty. Jeśli natomiast objawy są ewidentne, a chory nie jest w stanie samodzielnie się poruszać lub mówić, konieczne jest jak najszybsze przewiezienie go do szpitala.
Tam, w celu potwierdzenia diagnozy, lekarze przeprowadzą serię badań oceniających zdolności motoryczne i neurologiczne chorego. W tym celu wykonuje się często rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. Istotną kwestą jest zdiagnozowanie, czy mamy do czynienia z udarem niedokrwiennym czy krwotocznym.
Na tym etapie podejmuje się wczesne działania rehabilitacyjne, które zależą od stopnia rozległości udaru mózgu. Praca powinna być kompleksowa i obejmować wsparcie specjalistów z różnych dziedzin: neurologów, fizjoterapeutów, psychiatrów, rehabilitantów, logopedów, a często też kardiologów czy ortopedów. Równie istotne jest zaangażowanie w leczenie najbliższej rodziny, która może pomóc choremu w wykonywaniu podstawowych ćwiczeń np. z użyciem sprzętu rehabilitacyjnego i motywować go do walki.
W rehabilitacji udaru mózgu najbardziej liczy się czas. Im wcześniej więc rozpoczniemy pracę z osobą chorą, tym większe prawdopodobieństwo, że uda jej się powrócić do pełnej sprawności. Pierwsze działania terapeutyczne rozpoczynają się więc zaraz po postawieniu diagnozy.
Mimo, iż wstępna rehabilitacja podjęta jak najwcześniej ma niebagatelne znaczenie dla stanu zdrowia chorego, to po upłynięciu pierwszych dni od incydentu udarowego przed pacjentem nadal jest sporo pracy terapeutycznej, zanim uda mu się wrócić do pełnej sprawności. O tym, jak wygląda rehabilitacja poudarowa w dalszych krokach, przeczytasz w kolejnym artykule.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI