PNF – czym jest i jak działa? Cz. 2
Zdrowie

PNF – czym jest i jak działa? Cz. 2

Dziś konturujemy temat innowacyjnej metody leczenia problemów układu nerwowego i narządu ruchu, czyli PNF. Z poprzedniego artykułu dowiedzieliście się, czym jest ta technika i kto może z niej skorzystać. Dziś natomiast przedstawiamy, jak wygląda proces jej zastosowania.

W przeciwieństwie do innych form rehabilitacji PNF koncertuje się na zdrowych częściach ciała, wykorzystuje ich siłę, by stymulować części niedomagające. Mechanizm ten nazywa się irradiacją i polega np. na ćwiczeniach zdrowej kończyny, co pobudza automatycznie połączenia nerwowe w chorej nodze lub ręce.
W PNF nacisk położony jest również na naukę ruchów stosowanych podczas wykonywania czynności dnia codziennego. Tego rodzaju ruchy angażują bowiem najwięcej mięśni i stymulują przy okazji niedomagające partie ciała. Istotna jest również liczba powtórzeń konkretnych ćwiczeń. Im ich więcej i częściej są wykonywane, tym większa szansa na to, że ciało w pewnym momencie „przypomni sobie” jak to jest wykonywać daną czynność samodzielnie w momencie, kiedy obecnie jest to niemożliwe ze względu np. na uraz lub problem neurologiczny.

Aktywacja wszystkich zmysłów


PNF stawia również na pobudzanie wielu zmysłów na raz. Tutaj tak samo liczy się wzrok, słuch i dotyk. Terapeutyczne działanie ma zarówno rozmowa z terapeutą podczas ćwiczeń, jak i śledzenie wykonywanych przez niego ruchów wzrokiem.

Wykorzystanie przedmiotów użytku codziennego


Metoda PNF stara się wykorzystywać do ćwiczeń jak najwięcej przedmiotów używanych na co dzień. Sięga również po taki sprzęt rehabilitacyjny jak piłki, leżanki oraz inne akcesoria dostępne w domu lub na sali gimnastycznej.

Usprawnienie funkcji wegetatywnych


Rehabilitacja PNF obejmuje również usprawnianie mimiki twarzy, naukę przełykania czy poprawnej wymowy. Rehabilitant swoim dotykiem stymuluje też układ nerwowy w obrębie uszkodzonych okolic, a także poprawia pracę układu oddechowego, odpowiednio masując klatkę piersiową.

Zwiększanie samodzielności pacjentów


PNF obejmuje także naukę samoobsługi pacjentów ograniczonych ruchowo np. takich, którzy poruszają się na wózku inwalidzkim. Kładzie nacisk, by nawet osoba z dużymi ograniczeniami mogła wypracować swoje własne sposoby, które ułatwią jej codzienne funkcjonowanie.
Fizjoterapeuta stosujący metodę PNF wykorzystuje również cały arsenał technik, które mają na celu poprawę koordynacji, stabilizacji, działać rozluźniająco, mobilizująco lub przeciwbólowo. Szeroki wachlarz odpowiednich ruchów kompleksowo poprawia funkcjonowanie całego narządu ruchu i układu nerwowego.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI