PNF – czym jest i jak działa? Cz. 1
Zdrowie

PNF – czym jest i jak działa? Cz. 1

PNF to innowacyjna metoda rehabilitacji fizjoterapeutycznej u pacjentów, którzy cierpią na dolegliwości ze strony układu ruchu i/lub nerwowego. Cechuje się wysokim stopniem skuteczności i nowoczesnym podejściem do pacjenta. Staje się on bowiem równoprawnym partnerem fizjoterapeuty i sam określa swoje cele rehabilitacyjne. Czym się charakteryzuje i jak przebiega? O tym w dzisiejszym artykule.

Skrót PNF oznacza Proprioceptive Neuromuscular Facilitation, czyli po polsku proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie. Metoda ta wykorzystuje stymulację receptorów ciała, co oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, ostatecznie zwiększając możliwości ruchowe pacjenta.
Zadaniem PNF jest przywrócenie choremu sprawności w tych aspektach, które on sam uzna za potrzebne, czyli np. w wykonywaniu codziennych czynności czy zwiększeniu zakresu ruchu danej kończyny. Bardzo istotnym elementem tej metody rehabilitacji jest wykorzystywanie zdrowych elementów ciała w celu pobudzania jego uszkodzonych lub niedomagających części.

Przygotowanie do PNF


Zanim pacjent przystąpi do wykonywania konkretnych ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz podda się działaniu fizjoterapeuty, najpierw przeprowadza się z nim dokładny wywiad. Rehabilitant musi wiedzieć, z jakimi dolegliwościami zmaga się pacjent lub wynikiem czego, są jego obecne ograniczenia ruchowe.
Dalej następuje wnikliwa ocena aktualnych możliwości ruchowych pacjenta. Określenie punktu wyjścia jest bardzo ważne, by mieć później do czego porównać postępy terapii.
Innowacyjnym elementem PNF jest fakt, że to pacjent określa, jakie są jego cele terapeutyczne. To on powinien jasno stwierdzić, czego oczekuje i jaki efekt chce osiągnąć. Fizjoterapeuta jest w tym procesie jedynie towarzyszem, który dokłada wszelkich starań, by osiągnięcie postawionych celów stało się możliwe.

PNF – dla kogo?


Metoda PNF ma bardzo szerokie spektrum działania. Sięga się po nią w przypadku pacjentów, którzy mają problemy ortopedyczne takie jak różnego rodzaju urazy, złamania, uszkodzenia tkanek miękkich lub kontuzje sportowe. Technika sprawdza się w rehabilitacji po ściągnięciu ortezy czy stabilizatora, a także gipsu. Poleca się ją również w przypadku różnych wad postawy czy bólów kręgosłupa.
PNF dedykowany jest też pacjentom z dolegliwościami neurologicznymi np. po udarze, z chorobą Parkinsona, urazach mózgowo – czaszkowych czy rdzenia kręgowego. Metodę można stosować w neuralgiach, stwardnieniu rozsianym czy mózgowym porażeniu dziecięcym.
PNF pomaga także zwalczyć dolegliwości bólowe w stanach zapalnych, zwiększa siłę i masę mięśniową. Jest skuteczna także w przypadku wystąpienia zaburzeń równowagi lub chodu.
To jeszcze nie wszystko, co musicie wiedzieć o terapii PNF. W następnym artykule przedstawimy jej szczegółowe techniki stosowane przez fizjoterapeutów.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI