Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego
Zdrowie

Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego

Jako jednostka chorobowa została wyodrębniona w XVII wieku. Stwardnienie rozsiane to bardzo poważna choroba, która przysparza wiele cierpienia i wielu aspektach życia ogranicza człowieka. Niekiedy zmusza do korzystania z wózka inwalidzkiego. Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj między 20 a 30 rokiem życia. Jak wyglądają?

Czym jest stwardnienie rozsiane?


Stwardnienie rozsiane jest jedną z chorób ośrodkowego układu nerwowego o charakterze zapalnym i przewlekłym. Sclerosis multiplex, bo tak brzmi jego łacińska nazwa, polega na wieloogniskowym uszkodzeniu układu nerwowego. Można wyróżnić w niej wiele faz. Cechuje się tendencją do remisji i okresów zaostrzonych. Według specjalistów należy zaliczyć go do grupy chorób autoimmunologicznych, które polegają na tym, że układ odpornościowy walczy z komórkami własnego organizmu.

Zaburzenia widzenia


Do pierwszych objawów, które mogą być wskazaniem dla stwardnienia rozsianego, są problemy z widzeniem. Zaburzenia w tym zakresie są spowodowane pozagałkowym zapaleniem nerwu wzrokowego i są efektem zmian, jakie w nim zachodzą. Widzenie staje się niewyraźne, widok zamazany. W niektórych sytuacjach dochodzi nawet do nagłego zaniewidzenia oka bądź ślepotą. Problemy mogą się nasilać w czasie lub powracać cyklicznie. Chory skarży się w tym czasie na ból gałki ocznej. Często współtowarzysza tym dysfunkcją zaburzenia związane z widzeniem kolorów i tzw. podwójne widzenie.

Zawroty głowy i skurcze mięśni


We wczesnym stadium stwardnienia rozsianego występuje uczucie sztywności karku, a także ból nóg. Codzienne życie jest naznaczone ciągłym zmęczeniem. Osłabiony organizm ma duże problemy z utrzymaniem równowagi. Także poprzez pojawiające się zawroty głowy.
Bardzo poważnym i uciążliwym problemem, który występuje u blisko 80% chorych, są kłopoty z pęcherzem – nietrzymanie moczu, odczuwanie silnego parcia i konieczność częstych wizyt w toalecie.

Inne objawy


Oprócz wymienionych wyżej objawów, należy wspomnieć o jeszcze kilku. Przy SM chory odczuwa duże zmęczenie, które nie jest współmierne do wysiłku, który włożył do wykonania określonej czynności. Pierwszymi oznakami może być także osłabiona koncentracja, pamięć, a także problemy z logicznym myśleniem.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI