Objaw boreliozy – sprawdź, jakie są!
Zdrowie

Objaw boreliozy – sprawdź, jakie są!

Przyjemny spacer w parku lub wędrówka po górach może zakończyć się przykrą niespodzianką – spotkaniem z zakażonym kleszczem. Borelioza to choroba zakaźna, która może poczynić wiele szkód w ludzkim organizmie. Sprawdź, jakie mogą być objawy boreliozy!

Czym jest borelioza?


Borelioza jest rodzajem zakaźnej choroby, spowodowanej zarażeniem się bakterią Borrelia burgdorferi. Na całym świecie istnieje bardzo dużo gatunków tej bakterii, jednakże w Europie możemy mówić o występowaniu trzech najistotniejszych. Są to Borrelia burgdorferi (sensu stricto), Borrelia afzelii oraz Borrelia garinii.

Jakie są objawy boreliozy i jak można się nią zarazić?


Zarazić się boreliozą możemy poprzez kontakt z zakażonym kleszczem. Wcale nie jest powiedziane, że musi się on wbić w skórę, by borelioza stała się naszym problemem. Wystarczy, że taki kleszcz zostawi odchody na skórze. To przewód pokarmowy kleszcza jest siedliskiem bakterii.
Jednym z najbardziej widocznych objawów doznanego zakażenia jest powstała zmiana skórna. Rumień wędrujący, bo o nim mowa, to zaczerwienienie, które może mieć wielkość od kilku do kilkunastu centymetrów. Przy tym może być odrobinę wypukłe, ocieplone i boleć podczas dotyku. Niestety nie zawsze pojawiają się objawy skórne tego typu, bo tylko u 30% zakażonych.
Boreliozę można podzielić na dwie fazy – wczesną i późną. We wczesnej chory doświadcza objawów podobnych do tych, które towarzysza grypie – bóle mięśniowo-stawowe, gorączka. Oprócz tego mogą temu współtowarzyszyć zaburzenia rytmu serca, kardiomiopatia, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, bóle korzeniowe, porażenie nerwów – w większości przypadków twarzy.
W późnej fazie pogłębiają się bóle mięśni i stawów. Pojawia się także problem z niedowładem, koncentracją, pamięcią, występują zaburzenia czucia.

Jakie niebezpieczeństwa wypływają ze zignorowania boreliozy?


Borelioza to choroba, która wpływa destrukcyjnie na tkankę mięśniową, nerwową i łączną. Borelioza układu nerwowego może prowadzić do wielu problemów ze zdrowiem, które mogą pojawić się nawet wiele lat po zarażeniu. Należą do nich m.in. fibromialgia, drżenie mięśni, przeczulica, parestezja, drgawki czy porażenie nerwów czaszkowych.
Borelioza może do złudzenia przypominać niektóre choroby. Należą do nich np. stwardnienie rozsiane, przy którym chory często musi korzystać z podpórki, by móc się poruszać, nerwica czy toczeń rumieniowaty.
W razie podejrzenia wystąpienia boreliozy należy niezwłocznie udać się do specjalisty.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI