Najczęstsze choroby układu krążenia. Sprawdź!
Zdrowie

Najczęstsze choroby układu krążenia. Sprawdź!

Układ krwionośny to zamknięty obieg, który jest odpowiedzialny za transport gazów, hormonów, substancji odżywczych, a także produktów przemiany materii. To jeden z najbardziej skomplikowanych systemów, którego prawidłowe funkcjonowanie pomaga naszemu organizmowi działać właściwie. Istnieją jednak choroby, które przerywają proces swobodnego przepływu krwi. Jakie?

Zawał mięśnia sercowego


Zawał mięśnia sercowego powstaje na skutek zamknięcia tętnic wieńcowych, co powoduje martwicę mięśnia wywołaną jego niedokrwieniem. Najczęstszą przyczyną zawału jest pojawienie się zakrzepu, który powstaje w wąskiej szczelinie zacieśnionej przez blaszki miażdżycowe. Należy pamiętać, że zawał damski i zawał męski różnią się między sobą. Szacuje się, że rozpoznanie zawału u kobiety trwa średnio dłużej o 30 minut niż u mężczyzny. Kobiecy zawał objawia się najczęściej bólem promieniującym do szyi, barku i rąk, zamiast pojawiać w okolicach mostka jak w przypadku męskiej części populacji. Często występuje pod postacią kłucia w ramionach, żuchwie, a także w żołądku, przez co często jest utożsamiany z niestrawnością. Objawy wspólne płciom to duszność, spłycenie i skrócenie oddechu, osłabienie, zawroty głowy.
Zawałom mięśniowym sprzyjają takie choroby jak cukrzyca, otyłość, nadciśnienie, zbyt wysoki poziom cholesterolu.

Zapalenie mięśnia sercowego


Odpowiedzialne za tę specyficzną chorobę, która zaniedbana może prowadzić do śmierci pacjenta, są infekcje wirusowe, grzybiczne i bakteryjne. Około 50% przypadków jest wywołanych wirusem w szczególności enterowirusem. Do zapalenia mogą doprowadzić także nieleczone zęby, a także pasożyty takie jak glista ludzka.
W trakcie tej choroby zapalenie obejmuje komórki serca mięśniowego, naczynia serca i tkankę śródmiąższową. Zapalenie mięśnia sercowego (ZMS) w dalszej kolejności może powodować niewydolność mięśnia sercowego oraz krążenia.
Objawy ZMS to duszność, bóle w klatce piersiowej za mostkiem i promieniujące do szyi, lewego barku i pleców, męczliwość, kołatanie serca, obrzęki podudzia i kostek.

Żylaki


Skłonności do występowania żylaków są przekazywane z pokolenia na pokolenia. Jednak złe odżywianie i brak sportu także przyczyniają się do ich powstawania. Żylaki to niewłaściwe poszerzenia żył, które powstają na skutek uszkodzenia zastawek.

Miażdżyca


Miażdżyca znana także jako arterioskleroza może zacząć się już u nastolatków. Zaniedbanie jej leczenia może skutkować zawałem serca, udarem mózgu lub amputacją kończyny dolnej, po której pacjent będzie potrzebował podpórki lub wózka inwalidzkiego, by móc się poruszać.
Tętnice wraz z wiekiem tracą na swojej elastyczności i twardnieją. Mają problem z właściwym skurczaniem i rozkurczaniem. Do ich ścianek przywierają cząsteczki tłuszczu, białka i sole wapienne.
Objawami miażdżycy jest podwyższony poziom cholesterolu, szybkie męczenie się organizmu, trudności ze skupieniem się i zapamiętywaniem. W małym odsetku przypadków cholesterol odkłada się w skórze i można go zobaczyć pod postacią żółtych zgrubień.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI