Na co może cierpieć copywriter?
Zdrowie

Na co może cierpieć copywriter?

Praca copywritera, niezależnie od tego, czy wykonuje on ją zdalnie w domu, czy jest zatrudniony przez określoną firmę i zjawia się w jej budynku pięć dni w tygodniu, ma charakter siedzący. Z tego względu osoba zajmująca to stanowisko, może cierpieć na różnorodne dolegliwości. Zespół cieśni nadgarstka, dyskopatia, problemy z krążeniem czy wypalenie zawodowe to tylko niektóre z nich. Poznaj choroby zawodowe copywriterów!

Siedzący tryb pracy – męka dla kręgosłupa


Czy wiedziałeś o tym, że siedzenie o wiele bardziej obciąża nasz kręgosłup, niż bieganie czy chodzenie? Zajmowanie siedzącej postawy jest nienaturalną pozycją dla naszego kręgosłupa. Dlatego tkwienie przy biurku przez 8 godzin dziennie jest brzemienne w skutkach dla naszego organizmu. Poprzez taki stan rzeczy możemy nabawić się choroby, którą potocznie nazywa się „wypadnięciem dysku”. W medycynie używa się nazwy „przepuklina kręgosłupa”. Możemy także zachorować na niebezpieczne zmiany zwyrodnieniowe.

Nieprawidłowa pozycja i przeciążenia


Siedzący tryb pracy to jedno, ale nieprawidłowa pozycja, którą przyjmujemy podczas pracy ma również spory wpływ na kondycję naszego zdrowia. Garbienie się oraz wysuwanie głowy do przodu może przynieść wiele niechcianych konsekwencji. Podczas przechylania głowy do przodu w znaczny sposób obciążamy odcinek szyjny. Dla przykładu – pochylenie, którego wartość wynosi 60 stopni, obciąża naszą szyję aż o 27 kilogramów! Widzimy zatem, że nacisk na krążki międzykręgowe i kręgi jest ogromny. Taki stan rzeczy skutkuje to bólem pleców, ramion oraz barku.
Jednym z naczelnych grzechów w pracy za biurkiem jest zakładanie nogi na nogę. Taka pozycja sprawia, że odpływ krwi z kończyn dolnych zostaje utrudniony. Zastój krwi prowadzi do powstawania zatorów i żylaków.
Powtarzalność czynności to czynnik, który może doprowadzić do powstania zespołu cieśni kanału nadgarstka. A wystukiwanie słów na klawiaturze i operowanie myszką w znacznym stopniu dominują pracę copywritera. W skrajnych przypadkach trzeba sięgać po stabilizator nadgarstka, uśmierzyć ból.
Przechylanie głowy do przodu może także skutkować pojawieniem się bólów głowy oraz problemami ze stawem skroniowo-żuchwowym. Siedzący tryb pracy to także w większym stopniu bezruch. A to wpływa negatywnie na perystaltykę jelit oraz na krążenie krwi. Przechylanie sylwetki do przodu wiąże się z naciskiem na jamę brzuszną, a to może skutkować niestrawnościami oraz zaparciami.

Wypalenie zawodowe


Z racji tego, że zawód copywritera jest zawodem kreatywnym, zbytnie przeciążenie umysłu kolejnymi projektami i szybkie tempo pracy może doprowadzić do wypalenia zawodowego. Dlatego nie można przeciążać swojej wyobraźni i ustalić optymalne tempo tworzenia tekstów.

 

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI