Na co cierpi stomatolog?
Zdrowie

Na co cierpi stomatolog?

Dentysta – najczęstsze schorzenia zawodowe


Choroby zawodowe dotyczą wielu profesji. Jedną z nich jest stomatologia. Osoby wykonujące ten zawód narażone są bowiem na nienaturalną postawę ciała oraz powtarzalne ruchy z niewielkim, ale ciągłym obciążeniem. Powoduje to powstawanie napięć w mięśniach oraz przeciążeń głównie w kręgosłupie oraz stawach dominującej ręki. Jeśli sytuacja trwa latami, to może objawić się permanentnym bólem, zwyrodnieniami, rwą kulszową czy ramienną, a nawet perspektywą konieczności zaprzestania wykonywania zawodu. Żaden stomatolog nie chciałby takiej sytuacji. Jak więc jej uniknąć? Dowiesz się tego z dzisiejszego artykułu.

Bóle kręgosłupa u stomatologa


Jako że dentysta ciągle przebywa w kilku niezmiennych pozycjach, a do tego nieustannie się pochyla i prostuje, może to przeciążać jego plecy. Najczęściej dolegliwości lokalizują się w odcinku szyjnym oraz lędźwiowym. Również stale napięte mięśnie pleców zaczynają boleśnie dawać o osobie znać. Odbija się to na kręgosłupie, który traci naturalne krzywizny, a w ten sposób pogłębiają się wady postawy. W dalszej perspektywie praca stomatologa może prowadzić do długotrwałych dyskopatii, zmian zwyrodnieniowych, a także nawracającej rwy ramiennej oraz kulszowej.

Bóle ręki u stomatologa


Praca dentysty wymaga precyzji i pewności w ręce. Zazwyczaj sprowadza się do wykonywania powtarzalnych ruchów narzędziami z niewielkim, aczkolwiek trwałym obciążeniem. Taka sytuacja może prowadzić do rozwoju licznych schorzeń kończyny górnej. Do najczęstszych zalicza się zespół ciaśni nadgarstka, kanału łokciowego, bolesnego barku, a także zespól golfisty i tenisisty. Dolegliwości te mogą skończyć się koniecznością noszenia ortezy chorego stawu lub stabilizatora nadgarstka. Takie rozwiązanie może utrudniać wykonywanie pracy, co więc zrobić, by tego uniknąć?

Choroby zawodowe stomatologów – profilaktyka


Jak w przypadku każdego schorzenia, wszyscy dobrze wiemy, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Podobnie jest tutaj. Stomatolodzy powinni przede wszystkim zdawać sobie sprawę, że narażają swój układ ruchu na nienaturalne obciążenia i robić wszystko, by je zminimalizować. Bardzo istotne będzie więc zorganizowanie sobie ergonomicznego stanowiska pracy, w którym weźmiemy pod uwagę swój wzrost oraz sposoby wykonywania konkretnych czynności. Również biurko i komputer w gabinecie lekarskim powinny być dostosowane do użytkownika.
W trakcie pracy warto także robić regularne przerwy, podczas których wyjdziemy się przejść lub poświecimy parę minut na rozciągnie i wzmocnienie mięśni. Dobrze jest wprowadzić regularne treningi także po pracy. To nie tylko wzmocni nasze ciało i zadba o kondycję, ale też pomoże rozładować codzienny stres, który jest częstą przyczyną dolegliwości kostno – stawowych.
Jeśli już jednak cierpimy na jakiekolwiek bóle, warto wybrać się do fizjoterapeuty, który zaleci nam odpowiednie postępowanie. Skuteczna może okazać się terapia manualna, spersonalizowane ćwiczenia z wykorzystaniem sprzętu rehabilitacyjnego, zabiegi typu laser, ultradźwięki, elektro- i magnetoterapia. Również poddawanie się regularnym masażom leczniczym pomoże rozluźnić spięte mięśnie i uchroni nas przed powstawaniem zwyrodnień. Z kolei, jeśli cierpimy na wrodzone lub nabyte wady postawy, to dobrze jest podjąć działania, które je zredukują.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI