Masaż kontrlateralny – kiedy warto go stosować?
Zdrowie

Masaż kontrlateralny – kiedy warto go stosować?

Masaż kontrlateralny – skuteczny sposób na rehabilitację


Form rehabilitacji narządu ruchu jest bardzo dużo. Jedną z nich jest masaż kontrlateralny stosowany wówczas, gdy uszkodzona kończyna nie może być poddana żadnym zabiegom. Metodę zaleca się więc w przypadku noszenia gipsu, ortezy czy stabilizatora lub gdy uraz uniemożliwia wykonanie jakiegokolwiek zabiegu na chorej części ciała. Efekty masażu kontrlateralnego dla wielu mogą być zaskakujące. O tym, jak działa ta metoda, dowiesz się z dzisiejszego artykułu.
Masaż kontrlateralny polega na masowaniu zdrowej kończyny tak, by efekt działań pojawił się też w chorej części ciała. Badania dowodzą, że masując jedną stronę ciała, oddziałujemy również w 15-25 % na drugą. Dzięki temu możemy przyspieszyć regenerację uszkodzonej ręki czy nogi np. w przypadku urazu, złamania, zwichnięcia wymagającego noszenia ortezy, a także w sytuacjach, gdy na ciele znajdują się rozległe rany, oparzenia czy choroby skórne uniemożliwiające ingerencję fizjoterapeuty.

Masaż kontrlateralny – jak wygląda?


Zabieg nie wymaga konkretnych przygotowań. Wystarczy, że masowana kończyna będzie odsłonięta. Pacjent przebywa zazwyczaj w pozycji leżącej. Fizjoterapeuta wykorzystuje techniki masażu stosowane w tradycyjnej wersji. Zabieg powinien być jednak dość intensywny, często na granicy bólu, by jak najskuteczniej wpłynął na chorą część ciała. Oczywiście jego siła dostosowana jest do możliwości i stanu zdrowia pacjenta.
Masaż kontrlateralny najlepiej przeprowadzać 1 -2 razy dziennie, 6 dni w tygodniu przez około 10 minut.

Masaż kontrlateralny – dlaczego działa?


Ten rodzaj zabiegu brzmi nieco magicznie. Jak to jest, że oddziałując na zdrową kończynę, jednocześnie leczymy chorą? Dzieje się tak za sprawą skrzyżowania naczyniowo-ruchowego odruchów fizjologicznych. Uciskając jedną część ciała, po drugiej stronie następuje naturalna kompensacja i pobudzenie. Aktywizacji ulegają mięśnie, ale też krew i chłonka oraz bodźce nerwowe. Dzięki temu zwiększa się nie tylko siła mięśniowa chorego miejsca, ale też następuje szybsza regeneracja uszkodzeń, ran czy oparzeń. Tym sposobem możemy przyspieszyć również zrost kończyny po złamaniu.

Masaż kontrlateralny – kiedy stosować?


Zabieg polecany jest przy różnego rodzaju urazach: złamaniach, zwichnięciach czy skręceniach. Przyspiesza również gojenie ran, oparzeń i zamian dermatologicznych.

Masaż kontrlateralny – nie dla wszystkich


Zabiegu nie powinno się wykonywać w przypadku stanów zapalnych i alergicznych skóry. Nie jest wskazany również przy chorobie nowotworowej, po zawale, a także w zaawansowanej miażdżycy.

Ćwiczenia kontrlateralne – niezbędne połączenie


Masaż kontrlateralny powinien być uzupełniony ćwiczeniami. W ten sposób można spotęgować pozytywny efekt terapii. Podobnie jak w przypadku masażu, ćwiczenia kontrlateralne wykonujemy zdrową kończyną. Leczenie odbywa się tutaj dzięki promieniowaniu ruchowemu, które uaktywnia w chorej kończynie podobne grupy mięśniowe, poprawia w niej również ukrwienie, co przyspiesza regenerację. Ćwiczenia kontrlateralne powinny być zawsze dopasowane do konkretnego przypadku i wybrane przez doświadczonego fizjoterapeutę. Mogą obejmować ruchy z ciężarem własnego ciała lub wykorzystywać prawidłowo dobrany sprzęt rehabilitacyjny.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI