Masaż ipsilateralny w rehabilitacji
Zdrowie

Masaż ipsilateralny w rehabilitacji

Masaż ipsilateralny – skuteczne wsparcie w regeneracji narządu ruchu


Masaż ipsilateralny to kolejna forma rehabilitacji w uszkodzeniach narządu ruchu. Sprawdza się przy urazach kończyn oraz różnego rodzaju ranach skóry. Na czym polega, kiedy należy go stosować i jakie są jego efekty? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.
Masaż ipsilateralny polega na masowaniu ciała nad uszkodzonym miejscem. Przykładowo, jeśli zwichnięciu uległ staw skokowy to masowana jest łydka nad nim. Trzeba pamiętać, że masaż musi być bardzo intensywny, nawet nieco bolesny, tylko tym sposobem bowiem możemy uaktywnić odruch naczynioruchowy. Dzięki niemu poprawia się krążenie nie tylko w masowanej części ciała, ale też w sąsiednich miejscach. Masaż ipsilateralny ma podobne działanie do wcześniej opisywanego masażu kontrlateralnego.

Masaż ipsilateralny – przebieg


Podczas zabiegu masowane, uciskane lub oklepywane jest miejsce nad, pod oraz obok opatrunku, ortezy czy stabilizatora. Czynności muszą być przeprowadzane intensywnie, by nastąpił efekt regeneracji uszkodzonej części ciała. Z tego powodu masaż ipsilateralny nie należy do najprzyjemniejszych. Podczas jego trwania stosowane są techniki używane w innych rodzajach masażu.
Dla zauważalnych efektów zabieg powinien być przeprowadzany codziennie przez dłuży okres czasu. Regularne masowanie w obrębie uszkodzonego miejsca przyspiesza krążenie krwi, co powoduje szybszą regenerację, pozwala również wzmocnić mięśnie oraz przyspieszyć zrastanie złamanej kończyny.

Masaż ipsilateralny – kiedy stosować?


Tego typu zabieg sprawdza się przy złamaniach, zwichnięciach, skręceniach, stłuczeniach. Pomaga też szybciej zagoić wszelkiego rodzaju rany, oparzenia i inne uszkodzenia skóry. Masaż zapobiega zanikowi mięśni i ograniczaniu możliwości ruchowych. Nie zaleca się go przeprowadzać w stanach podgorączkowych i infekcjach, a także w przypadku problemów z układem krążenia i oddechowym.

Ćwiczenia ipsilateralne wzmocnią efekt


Masaż poleca się łączyć z ćwiczeniami ipsilateralnymi. Polegają one na treningu tych partii mięśniowych, które znajdują się najbliżej uszkodzonej tkanki. Podobnie jak w przypadku masażu w ten sposób poprawiamy ukrwienie w chorej kończynie, wzmacniamy mięśnie i przyspieszamy regenerację. Do wykonania ćwiczeń można użyć ciężaru ciała lub wykorzystać odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny. Trening dostosowany do możliwości i potrzeb pacjenta dobiera lekarz lub fizjoterapeuta.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI