Krioterapia – czym jest i na co pomaga?
Zdrowie

Krioterapia – czym jest i na co pomaga?

Krioterapia to sposób leczenia zimnem. Polega na przebywaniu w kriokomorze, gdzie temperatura spada do -120 °C przez maksimum 3 minuty. Brzmi dość ekstremalnie. Jak to jednak wygląda w praktyce i po co skazywać się dobrowolnie na przebywanie w takim zimnie. Odpowiedź w dzisiejszym artykule.

Na czym polega zabieg?


Zabieg krioterapii polega na wejściu do specjalnej komory, gdzie panuje temperatura ok. -120 °C. Pacjent ubrany jest wyłącznie w strój kąpielowy, rękawiczki, skarpety i maskę na twarz. Na nogach ma drewniane chodaki. Do pomieszczenia wchodzi się na 3 minuty, ale pierwsze zabiegi trwają nie dłużej niż minutę. W trakcie seansu trzeba maszerować w miejscu i płytko oddychać. Nie można mieć na sobie żadnych metalowych przedmiotów. Najskuteczniej działa seria zabiegów od 10 do 30 przeprowadzanych codziennie.

Bezpośrednio po zabiegu


Z kriokomory wychodzimy na głośny sygnał dźwiękowy. Tuż po zbiegu można odczuć jego pierwsze efekty. Przede wszystkim skóra jest jedwabiście gładka, a my odczuwamy nagły przypływ sił witalnych i poprawę nastroju. Wynika to z tego, że ekstremalna temperatura uaktywnia nasze zmagazynowane pokłady energii, które w wyniku mobilizacji zostają uwolnione.
Bardzo ważne jest, by po zabiegu przywrócić organizm do prawidłowej temperatury. Osiąga się to poprzez 30 minut średnio intensywnych ćwiczeń lub jazdy na rowerku stacjonarnym.

Na co pomaga krioterapia?


Krioterapia pomaga na wiele schorzeń. Wyjątkowo dobroczynny wpływ ma na nasz układ ruchu. Pomaga w leczeniu zapalenia stawów, bólach kolana, nadgarstków czy bioder, łagodzi objawy chorób reumatoidalnych i przyspiesza powrót do zdrowia po różnych urazach. Ma więc znakomite działanie rehabilitacyjne.
Terapię zimnem poleca się także w schorzeniach kręgosłupa oraz wszelkich bólach neurologicznych. Pomaga nawet w leczeniu stwardnienia rozsianego. Ponadto znakomicie wpływa na serce, wzmacnia i uelastycznia naczynia krwionośne, pomaga w leczeniu żylaków i usprawnia krążenie. Stabilizuje także ciśnienie krwi.
Krioterapię zaleca się też osobom o obniżonej odporności, często chorującym. Zabieg stymuluje bowiem układ immunologiczny do działania i rewitalizuje cały organizm, poprawiając wszystkie jego funkcje.
Również osoby z depresją powinny wybrać się na zabieg. Krioterapia pomaga w stanach obniżonego nastroju, przygnębienia, przemęczenia, w nerwicach i stresie. Wspiera także prawidłową pracę układu hormonalnego zarówno kobiet, jak i mężczyzn. U panów podnosi poziom testosteronu, a u pań łagodzi objawy menopauzy.
Ostatnim atutem terapii zimnem jest korzystny wpływ na urodę. Seria zabiegów poprawi elastyczność naszej skóry, wygładzi ją, zredukuje cellulit. Do tego przyspieszy proces odchudzania u osób z nadwagą.

Przeciwwskazania do krioterapii


Mimo swoich licznych zalet nie każdy może skorzystać z kriokomory. Głównym przeciwwskazaniem są problemy z sercem, przebyty zawał, wysokie nadciśnienie, miażdżyca i niewydolność krążeniowa. Ostrożność powinny zachować także osoby z chorobami układu oddechowego i mające problemy z nerkami, a także cierpiące na schorzenia tarczycy. Zanim więc zdecydujemy się na leczenie zimnem, warto skonsultować się z doświadczonym lekarzem, który oceni, czy zabieg jest dla nas bezpieczny.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI