Koksartroza – przyczyny, objawy, leczenie
Zdrowie

Koksartroza – przyczyny, objawy, leczenie

Koksartroza to fachowa nazwa na zwyrodnienie stawu biodrowego. Dotyczy zazwyczaj osób w podeszłym wieku i polega na postępującym uszkadzaniu tej części układu kostno-stawowego. Nie da się zatrzymać postępu choroby, można go jedynie spowolnić. W skrajnych przypadkach pacjent jest zmuszony do poddania się operacji wymiany stawu biodrowego na sztuczny.

Koksartroza polega na powolnej degradacji elementów, z których składa się staw biodrowy. Podstawowe znaczenie ma tu stan chrząstki stawowej, która chroni staw oraz z nim sąsiadujące kości. Kiedy traci swoje właściwości ochronne, inne elementy zaczynają o siebie ocierać, co powoduje stopniowe niszczenie stawu. Z czasem pojawia się ból i ograniczenie ruchu w biodrze.

Przyczyny zwyrodnienia stawu biodrowego


Wyróżnia się dwa rodzaje przyczyn schorzenia: pierwotne i wtórne.
Za pierwotną przyczynę uszkodzeń uważa się nieprawidłowy metabolizm chrząstki stawowej, co powoduje jej niedożywienie, a w konsekwencji zwiększoną podatność na uszkodzenia i osłabienie działania ochronnego.
Z kolei wśród przyczyn wtórnych wyróżnia się wady budowy stawu. Nieprawidłowo skonstruowane biodro nie porusza się tak, jak powinno, zazwyczaj wyskakuje poza panewkę, czyli miejsca tworzącego powierzchnię stawową, co z czasem prowadzi do coraz głębszej degradacji stawu.
Dodatkowymi przyczynami zwyrodnienia stawu biodrowego są nadwaga, cukrzyca, miażdżyca, nadmierne przeciążanie stawu, choroby układu kostno-stawowego oraz urazy.

Objawy koksartrozy


Najbardziej charakterystycznym objawem zwyrodnienia w stawie biodrowym jest ból. Pojawia się w okolicach pachwiny i samego biodra. Początkowo występuje w czasie wstawania i chodzenia, ale z czasem może trwać permanentnie.
Nasilające się objawy bólowe prowadzą do niefizjologicznych zmian w chodzie. Chory zaczyna utykać, by odciążyć uszkodzone biodro. Sięga po kule lub balkonik rehabilitacyjny. Jednak jest to rozwiązanie tymczasowe. Nawet w odciążonym stawie schorzenie postępuje, ale wolniej, prowadząc do coraz szerszego ograniczenia ruchomości biodra. W skrajnych przypadkach koksartrozy może dojść do skrócenia kończyny.

Koksartroza – działaj już przy pierwszych objawach


Najgorszym co możemy zrobić, to zwlekać z wizytą u lekarza. Kiedy tylko pojawi się ból w biodrze, powinniśmy zwrócić się o pomoc do ortopedy. Warto też skonsultować się z fizjoterapeutą. W początkowej fazie zwyrodnienia, mamy bowiem szerokie spektrum działań prewencyjnych.
Pierwsze co powinniśmy zrobić, to schudnąć, jeśli cierpimy na nadwagę. Bardzo ważne jest też wprowadzenie codziennej aktywności fizycznej. Przy bólu jednak odpowiednie ćwiczenia powinien ułożyć dla nas doświadczony rehabilitant. Sport na własną rękę może w takiej sytuacji tylko pogorszyć sytuację.
Pomocne może się okazać również stosowanie laski lub kuli. Pamiętajmy jednak, żeby trzymać ją zawsze po zdrowej stornie ciała.
W momentach silnego bólu, pomocne mogą okazać się niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jednak ich przyjmowanie, nawet tych bez recepty, trzeba skonsultować z lekarzem.
Zwyrodnienie stawu biodrowego uchwycone w początkowej fazie może zostać bardzo spowolnione, zwłaszcza gdy zmienimy swój dotychczasowy styl życia na zdrowszy. Dietą, odpowiednio dobranymi ćwiczeniami fizycznym i zabiegami fizjoterapeutycznymi możemy skutecznie odsunąć widmo operacji, balkonika rehabilitacyjnego lub wózka inwalidzkiego.
Jeśli jednak choroba postępuje i osiągnęła zaawansowane stadium, konieczne może okazać się wszczepienie endoprotezy, czyli sztucznego biodra.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI