Kąpiele siarczkowe – dlaczego warto?
Zdrowie

Kąpiele siarczkowe – dlaczego warto?

Kąpiele w siarce na zdrowe stawy!


Siarka ma bardzo szerokie zastosowanie dla naszego organizmu. Buduje mocne włosy i paznokcie, zapobiega problemom ze skórą, ale przede wszystkim jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie narządu ruchu. To stąd taka popularność kąpieli siarczkowych w rehabilitacji różnorodnych schorzeń stawów, mięśni i kości. Ich regularne stosowanie może skutecznie poprawić nasze samopoczucie, złagodzić objawy bólowe, a nawet przyspieszyć regenerację po urazie, co pozwoli na szybszą rezygnację z ortezy. O korzyściach płynących z kąpieli w siarce przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Kąpiele siarczkowe – przebieg zabiegu


Kąpiele siarczkowe stosowane są w większości sanatoriach. Do ich przygotowania wykorzystuje się solankę siarczkową, w której, prócz siarki, znajdziemy również inne pierwiastki takie jak jod, brom, bor czy fluor. Kąpiel w wodzie z solanką trwa około 10-15 minut. Temperatura wody utrzymana jest na poziomie temperatury ciała. Po zabiegu konieczne jest około godziny relaksu, podczas którego aktywne związki mają szansę przedostać się w głąb skóry. Należy pamiętać, by nie spłukiwać ciała zaraz po wyjściu z kąpieli, gdyż w ten sposób zaprzepaścimy efekt zabiegu. Pod prysznic można się udać dopiero po 2-3 godzinach.
W zależności od stanu zdrowia pacjenta stosuje się kąpiele całościowe lub częściowe np. tylko stóp lub rąk. By zaobserwować pozytywny wpływ siarki na zdrowie, trzeba zabieg powtórzyć 10-15 razy w odstępach 1-2-dniowych. Taką kurację zaleca się powtarzać raz na rok.

Kąpiel w siarce – zalety


Kąpiele siarkowe to zabieg polecany szczególnie w problemach z narządem ruchu. Stanowią naturalną rehabilitację po różnego rodzaju urazach, a także wspierają leczenie chorób zwyrodnieniowych stawów, mięśni czy kręgosłupa. Wszystko dzięki temu, że siarka ma silne działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, może więc pomóc w objawach reumatoidalnego zapalenia stawów, rwie kulszowej, dyskopatii czy neuralgii. Do tego siarka regeneruje tkankę łączoną, co ma korzystny wpływ na stawy.
Jednak nie tylko osoby stosujące na co dzień balkoniki rehabilitacyjne czy stabilizatory poczują różnicę w samopoczuciu. Kąpiele siarkowe mają bowiem zdecydowanie szersze zastosowanie. Skutecznie bowiem obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi, zapobiegając w ten sposób miażdżycy i cukrzycy. Ponadto usuwają kwas moczanowy, co chroni przed artretyzmem.
Również osoby z problemami skórnymi docenią dobroczynne działanie siarki. Substancja ta znakomicie zmiękcza nawet najbardziej zrogowaciały naskórek, do tego łagodzi objawy trądziku, łuszczycy, zmniejsza wydzielanie sebum przez skórę. Zabiegi z siarki poleca się również na atopowe zapalenie skóry.
Kąpiele siarczkowe mają też dobroczynny wpływ na nasz nastrój. Dodają energii, relaksują, łagodzą stres oraz podnoszą odporność organizmu.

Kąpiele siarczkowe nie dla wszystkich


Mimo swojego skutecznego działania kąpiele siarczkowe nie są zalecane wszystkim. Głównym przeciwwskazaniem do ich stosowania są problemy z układem krążenia, stany pozawałowe, choroba wieńcowa, arytmie, a także zaawansowane zapalenie żył. Z kąpieli nie powinny także korzystać osoby z niskim i niestabilnym ciśnieniem krwi, chorujące na nowotwór, zmagające się z przewlekłymi stanami zapalnymi wątroby oraz trzustki, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią. Niewskazane jest również przeprowadzanie zabiegów podczas infekcji i stanów podgorączkowych. Osoby starsze przed podjęciem zabiegu powinny skonsultować się z lekarzem.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI