Jak zadbać o osobę w czasie rekonwalescencji?
Zdrowie

Jak zadbać o osobę w czasie rekonwalescencji?

Czas rekonwalescencji może upływać naprawdę bardzo różnie. Zależy to od wielu czynników – przebytej choroby, zapewnionej opieki, kondycji pacjenta, a także wsparcia ze strony bliskich w momencie dochodzenia do zdrowia. Asystując osobie, która niedawno doznała uszczerbku na zdrowiu, powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach. Jakich?

Stosujmy się do zaleceń lekarza


Po wypisie ze szpitala pacjent otrzymuje zazwyczaj listę zasad, których musi przestrzegać, by mógł wrócić do siebie. Różnią się one w zależności od przebytej choroby. Na przykład po zabiegach chirurgicznych przez pierwsze 2-3 tygodnie powinien ograniczyć swój wysiłek fizyczny tylko do zajęć codziennych. Chorzy jednak często przeceniają swoje siły i tuż po przekroczeniu progu mieszkania chcieliby udać się na wielokilometrową przejażdżkę rowerową lub przekopać ogródek. W takich przypadkach powinniśmy zachować trzeźwy osąd i postarać się przekonać bliską osobę, że czas na dalekie eskapady z pewnością jeszcze nadejdzie.

Zagwarantujmy mu spokój


Spokój, spokój i jeszcze raz spokój. To on pozwoli choremu zregenerować siły i zapewni mu komfort psychiczny. Oczywiście nie można mylić spokoju z pozostawianiem chorego w ciągłym odosobnieniu. Wszyscy wiemy, jak nuda może dać się we znaki. Zwłaszcza gdy chory ze względu na specyfikę swojego schorzenia musi leżeć przez dłuższy czas w łóżku. Zapewnijmy mu ciekawe książki, filmy, muzykę. Ważne, byśmy stworzyli dla niego warunki, w których będzie mógł się wysypiać. W miarę możliwości zniwelujmy hałas, zadbajmy o właściwy materac, poduszki, pościel itd.

Zadbajmy o wygodę


Pobyt w szpitalu, nawet w bardzo dobrym, wiąże się nierzadko ze stresem. Jego źródłem może być naprawdę wiele rzeczy. Na przykład kłopoty ze sen. Osoba przyzwyczajona do spokoju może znaleźć się w kilkuosobowej sali, w której trudno o chwilę odosobnienia i ciszy. To tylko przykład. Jest ich znacznie więcej. Dlatego po wypisie chory powinien otrzymać maksimum wygody w swoim domu. Jeśli taka osoba będzie musiała leżeć przez długi czas, bo jej kondycja nie będzie pozwalała na samodzielne poruszanie się, być może warto zaopatrzyć się w materac przeciwodleżynowy. Zagwarantuje jej większy komfort i przede wszystkim zminimalizuje ryzyko wystąpienia odleżyn.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI