Jak rozmawiać z dzieckiem o jego niepełnosprawności?
Zdrowie

Jak rozmawiać z dzieckiem o jego niepełnosprawności?

Żaden rodzic nie jest przygotowany na wychowywanie chorego dziecka. Nawet jeśli wiemy o tym już w czasie ciąży – nawet najlepsza teoria nie jest w stanie nas w pełni przygotować na takie rodzicielstwo. W zależności od stopnia niepełnosprawności malucha, rodzice po okresie pierwszego szoku, mobilizują się – kupują odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny dla dziecka, likwidują bariery w mieszkaniu etc. Czy jednak mogą przygotować się na pytanie: mamo, tato, dlaczego jestem inny/inna?

Szczerość to podstawa


Nie da się ukryć przed dzieckiem jego choroby. Nie da się uniknąć także tego, by dziecko nie zauważyło swojej inności. Prędzej, czy później pozna swoich rówieśników, którzy będą umieli biegać, wspinać się na drzewa, czy też grać w piłkę nożną. Aby nasze dziecko od najmłodszych lat nie czuło się wykluczone – nie możemy izolować go od tego świata.
Zanim jednak to nastąpi, jako rodzice powinniśmy porozmawiać z nim o jego niepełnosprawności. To trudna rozmowa – nie możemy w końcu zarzucić dziecka terminami medycznymi, a z drugiej strony – infantylizowanie także nie jest dobrą strategią. Najlepiej po prostu szczerze i prostym językiem odpowiedzieć na pytania dziecka, bez wnikania nazbyt w głąb choroby. Niezwykle istotne podczas takich rozmów jest szczere zapewnienie, że dziecko nie jest niczemu winne. Jego choroba nie jest karą ani tragedią – jest sytuacją, z którą doskonale sobie wspólnie poradzicie. Budowanie wysokiej samooceny jest szczególnie trudne u osób chorych. Zróbmy wszystko, aby im w tym pomóc.

Nauka samodzielnościW miarę możliwości uczmy nasze dzieci samodzielności. Nie wyręczajmy ich ze wszystkiego – jeśli są w stanie wykonać jakieś czynności, nie zabierajmy im tej możliwości. Niech mają wpływ na swoją sytuację. Możecie na przykład zaproponować dziecku „przejęcie” takich obowiązków, jak pilnowanie terminów rehabilitacji, czy godzin przyjmowania leków (oczywiście musicie mieć sytuację pod kontrolą!). Jeśli potrzebuje wózka inwalidzkiego dla dzieci – pozwólcie mu wybrać spośród dostępnych kolorów, czy modeli. Wózek inwalidzki stanowi integralną część osoby chorej – dobrze, jeśli będzie ona akceptowała jego wygląd, kształt etc.

Zwykłe życieChociaż to niezwykle trudne – nie pozwólcie, by choroba zdominowała Wasze życie. Sprawcie sobie od czasu do czasu odrobinę relaksu i zabawy. Wspólne wyjazdy, spacery, a nawet wieczorne czytanie książek doda Wam sił na dalsze mocowanie się z chorobą, a relaks psychiczny będzie przyjemną odmianą w stresującej codzienności. Wasze dziecko musi wiedzieć, że zarówno ono, jak i Wy zasługujecie na odrobinę zwykłego życia.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI