Jak poprawić samopoczucie przy zapaleniu stawów?
Zdrowie

Jak poprawić samopoczucie przy zapaleniu stawów?

Zapalnie stawów to choroba o charakterze przewlekłym, która cechuje się czasowymi zaostrzeniami, zwiększonym bólem i pogorszeniem samopoczucia. Na szczęście, pacjenci mają bardzo duży wpływ na przebieg swojego schorzenia i możliwość zminimalizowania objawów. Oprócz przyjmowania przepisanych przez lekarza leków przeciwzapalnych istnieje jeszcze szereg czynności, które warto wprowadzić do codziennej rutyny, by poprawić swoje samopoczucie nawet w okresach zaostrzenia choroby.

Zadbaj o nocny wypoczynek


Dobrej jakości sen to bardzo istotny aspekt regeneracji organizmu, zwłaszcza cierpiącego na jakieś schorzenie. To podczas wypoczynku nocnego ciało nabiera sił, by sprawnie funkcjonować przez cały dzień, a także skutecznie się bronić. Dlatego tak ważne jest, by w przypadku wszelkich przewlekłych chorób takich np. jak zapalenie stawów, nie zaniedbywać higieny snu i zapewnić sobie odpowiednią dawkę wypoczynku. Zaleca się co najmniej 7 godzin nieprzerwanego snu. Niestety, w przypadku osób chorujących na zapalenie stawów może być to problematyczne, gdyż często dolegliwości bólowe nasilają się w nocy. Rozwiązaniem może być odpowiednie wyciszenie przed snem np. w postaci medytacji czy relaksacji, które pozwolą się rozluźnić i zniwelować napięcia. Ponadto warto zadbać o jak najbardziej komfortową przestrzeń do spania. Sypialnia powinna być wywietrzona, cicha i ciemna. Istotny jest także wygodny materac i poduszki. W przypadku pacjentów z dolegliwościami ze strony narządu ruchu, warto wybrać profesjonalne materace nawierzchniowe, które zadbają o najwyższy komfort dla kręgosłupa, pozwalając mu się zregenerować i rozluźnić. Uzupełnieniem tego będzie poduszka ortopedyczna, która zadba o odpowiednie ułożenie szyi.

Nie stresuj się


Nadmierny stres nasila objawy zapalenia stawów, pacjenci powinni się zatem nauczyć skutecznych technik radzenia sobie ze stresem oraz zadbać o komfortową rutynę dnia codziennego. Warto wprowadzić do codziennego funkcjonowania medytacje, relaksacje, ćwiczenia oddechowe, spacery, spędzanie czasu z najbliższymi, a także oddawanie się swoim ulubionym pasjom. Wszystkie te zajęcia zwiększą komfort codziennego funkcjonowania i skutecznie poprawią samopoczucie i poziom satysfakcji z życia. Warto także rozważyć podjęcie psychoterapii, która może być pomocna w wypracowaniu odpowiedniego nastawienia do choroby.

Ćwicz regularnie


To co jest największym orężem w walce o dobre samopoczucie w przypadku zapalenia stawów, to odpowiednia ilość aktywności fizycznej. Warto udać się do fizjoterapeuty, który ułoży dla Ciebie indywidualny zestaw ćwiczeń z wykorzystaniem odpowiednio dobranego sprzętu rehabilitacyjnego.
Pamiętajmy też, że regularne uprawianie sportu działa dobroczynnie na całe ciało, nie tylko na stawy. Podczas wysiłku fizycznego uwalniają się hormony szczęścia, które doskonale stabilizują nastrój. Dla osób z zapaleniem stawów najlepsza będzie dobrana odpowiednia gimnastyka, a także takie aktywności jak pływanie, jazda na rowerze, nordic walking czy klasyczne spacery.
Warto także wyposażyć swoją domową siłownię w kilka akcesoriów takich jak piłki rehabilitacyjne czy taśmy do ćwiczeń. Przydatne mogą się okazać również rollery czy mata do akupresury. To sprzęty rehabilitacyjne, które skutecznie rozluźnią mięśnie i powięzi, a także przyspieszą proces regeneracji organizmu.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI