Elektrostymulacja w rehabilitacji
Zdrowie

Elektrostymulacja w rehabilitacji

Elektrostymulacja należy do form zabiegów fizykoterapeutycznych. Wykorzystuje się ją w różnorodnych schorzeniach narządu ruchu. Pozwala na usprawnienie funkcjonowania nerwów oraz mięśni. Może być pomocna zarówno w lekkich przypadkach, jak i dla osób, które na co dzień poruszają się za pomocą balkonika rehabilitacyjnego lub wózka inwalidzkiego. Jak przebiega zabieg elektrostymulacji i kiedy warto go wykonać? O tym w dzisiejszym artykule.

Do przeprowadzenia zabiegu elektrostymulacji wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt. Posiada on specjalne elektrody, które przymocowuje się na ciele pacjenta w tzw. punktach motorycznych. Są to miejsca, w których nerwy wnikają do mięśnia. Aparat wytwarza prąd o niskiej częstotliwości, który powoduje skurcz mięśnia, podobny do tego, który powstaje w trakcie aktywności fizycznych.

Elektrostymulacja – kiedy warto?


Elektrostymulację stosuje się przede wszystkim w rehabilitacji mięśni, które uległy uszkodzeniu i nie są w stanie sprawnie wykonywać swojej funkcji. Ten zabieg jest skuteczny w różnego rodzaju porażeniach czy niedowładach typu wiotkiego. Elektrostymulacja często zalecana jest również pacjentom po udarze i wylewie. Jako uzupełnienie dodatkowych działań może uchronić chorego przed długofalowym korzystaniem z balkonika rehabilitacyjnego lub wózka inwalidzkiego.
Zabieg ten może być również pomocny w niwelowaniu bólów kręgosłupa.

 Elektrostymulacja – efekty


Zabieg przywraca sprawność uszkodzonych mięśni. Jego skuteczność zależy od stopnia zaawansowania schorzenia. Należy pamiętać, że elektrostymulację należy przeprowadzać regularnie. Tylko seria zabiegów wykonywana przez dłuższy okres czasu jest w stanie przynieść wymierne korzyści.
Elektrostymulację wykorzystuje się również w gabinetach odnowy biologicznej czy kosmetycznych. Stanowi bowiem skuteczny sposób na zwalczanie nadmiaru tkanki tłuszczowej i ujędrniania skóry.

Kiedy nie stosować elektrostymulacji?


Zabieg elektrostymulacji nie będzie bezpieczny dla wszystkich. Nie powinny mu się poddawać osoby z chorobami serca, chorujące na epilepsję, cierpiące na stany zapalne skóry, spastyczne porażenie mięśni czy mające żylaki. Także wszelkie guzy czy nowotwory są przeciwskazaniem do wykonania zabiegu.

Elektrostymulacja – przebieg


Zabieg elektrostymulacji nie wymaga specjalistycznych przygotowań ze strony pacjenta. Po wejściu do gabinetu rehabilitacyjnego osoba siada na specjalnym fotelu. Miejsca na ciele, w których wykonywany będzie zabieg należy zdezynfekować, a na elektrody nałożyć żel.
Po włączeniu urządzenia elektrody przykłada się do chorego miejsca i przypina rzepami. Następnie podłącza się do nich kable. W ten sposób powstaje zamknięty obieg prądu, który stymuluje mięśnie. Intensywność stymulacji można regulować. Zaczyna się od słabej dawki, a po czasie można zwiększyć jej siłę. Kiedy osiągnięte zostanie maksimum dla danego pacjenta, wówczas następuje powolne zmniejszanie dawki, aż do zakończenia zabiegu.
Elektrostymulacja dostępna jest w prywatnych gabinetach rehabilitacyjnych oraz na NFZ.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI