Drętwienie rąk w nocy – dlaczego?
Zdrowie

Drętwienie rąk w nocy – dlaczego?

Uczucie drętwienia rąk w nocy pojawia się u wielu osób. Często towarzyszy mu ból, który nie pozwala zasnąć. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne. O tych najważniejszych przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Uczucie drętwienia, pieczenia czy mrowienia konkretnej części ciała nazywamy parastezjami. To dość niekomfortowa dolegliwość, która często utrudnia codzienne funkcjonowanie. Może pojawić się zarówno w dzień, jak i w nocy. W przypadku rąk, parastezje często występują podczas nocnego odpoczynku i w wielu przypadkach utrudniają zaśnięcie. Podstawową przyczyną parastezji jest ucisk na nerw, co objawia się wrażeniem pieczenia, drętwienia czy uczucia wbijania szpilek. Uciskanie może wynikać z wielu czynników. Oto najpopularniejsze z nich.

Zespól cieśni nadgarstka


Jedną z najczęstszych przyczyn drętwienia rąk w nocy jest zespół cieśni nadgarstka. W schorzeniu tym występuje przewlekły ucisk na nerw pośrodkowy w nadgarstku, co wywołuje parastezje. Tego rodzaju dolegliwości są jedną z pierwszych objawów zespołu cieśni nadgarstka. Jeśli więc je u siebie zaobserwujesz i nie mijają one po kilku nocach, a wręcz przeciwnie, zdarzają się coraz częściej, koniecznie skonsultuj się z fizjoterapeutą.

Cukrzyca


Jednym z powikłań cukrzycy jest tzw. neuropatia cukrzycowa, która polega na uszkodzeniu nerwów. Do dolegliwości tej prowadzi permanentny za wysoki poziom cukru i tłuszczu w organizmie, co ostatecznie powoduje upośledzenie zakończeń nerwowych.

Braki witamin z grupy B


Niedobory witamin z grupy B objawiają się w bardzo różny sposób. Jednym z nich jest właśnie drętwienie kończyn. Warto zatem zbadać poziom tych witamin, kiedy wszystkie inne przyczyny parastezji zostaną odrzucone.

Stwardnienie rozsiane


Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego są bardzo zróżnicowane. Jednak, kiedy pojawiają się dokuczliwe mrowienia i drętwienia w kończynach rąk, nie można wykluczać podejrzenia również tej choroby.

Udar mózgu


Drętwienie rąk może być też objawem udaru mózgu. W zależności od jego rozległości natężenie dolegliwości także będzie zróżnicowane. Często parastezje mogą być również symptomem zwiastującym udar mózgu, nie należy ich zatem bagatelizować.

Jak zapobiegać drętwieniu rąk?


Kiedy zauważysz u siebie drętwienie rąk w nocy, warto podjąć kilka kroków, które pozwolą Ci określić przyczynę dolegliwości. Jeśli tego rodzaju objawy nie pojawiały się u Ciebie wcześniej, możliwe, że ucisk na nerw wynika ze złej pozycji do spania, która wystarczy zmienić, by dolegliwości ustały. Jeśli jednak problem pojawia się co noc, warto baczniej mu się przyjrzeć.
W przypadku zespołu cieśni nadgarstka, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fizjoterapeuty, który dobierze dla Ciebie specjalny zestaw ćwiczeń, a w razie konieczności zaleci noszenie ortezy nadgarstka.
Jeśli to cukrzyca, niezwłocznie należy wykonać działania mające na celu unormowanie poziomu cukru w organizmie. W przypadku niedoboru witamin z grupy B będzie trzeba albo zmienić dietę, albo postawić na odpowiednią suplementację.
W przypadku drętwienia rąk w nocy dobrze jest również wybrać się na wizytę u neurologa, który wykluczy stwardnienie rozsiane lub udar mózgu.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI