Czym jest złamanie zmęczeniowe?
Zdrowie

Czym jest złamanie zmęczeniowe?

Złamanie zmęczeniowe to wyjątkowy rodzaj urazu. W przeciwieństwie do tradycyjnych tego typu uszkodzeń nie dzieje się nagle, a powstaje nawet kilka tygodni. Najbardziej narażeni są na nie biegacze, a także osoby długo pracujące w pozycji stojącej. Złamanie zmęczeniowe łatwo przeoczyć lub źle zdiagnozować. Dlatego w dzisiejszym artykule przedstawiamy wszelkie szczegóły na temat tego urazu.

Istnieje klika określeń na złamanie zmęczeniowe. Można je nazywać przeciążeniowym, stresowym, powolnym lub marszowym. Może wystąpić w każdym miejscu, jednak najczęściej dotyka piszczeli, kości śródstopia, piętowej czy strzałkowej.

Jakie są przyczyny złamania zmęczeniowego?


Złamanie zmęczeniowe nie pojawia się nagle, jak w przypadku innych złamań. Stanowi ono sumę pojedynczych mikrourazów tworzących się w obrębie danej kości na skutek codziennych przeciążeń. Dlatego właśnie tak często uraz ten dotyczy sportowców i osób aktywnych fizycznie.
Problem najczęściej dotyka biegaczy, zwłaszcza tych, którzy przesadzają z nadmiarem i intensywnością treningów, a do tego mają nieprawidłową technikę. Uraz może występować również u osób trenujących siatkówkę, wioślarstwo, koszykówkę, tenis czy piłkę nożną.
Do powstawania mikrourazów w obrębie kości przyczynia się przede wszystkim brak odpowiedniej rozgrzewki, nadmierna intensywność treningu, brak odpowiedniej regeneracji potreningowej, bieganie po twardym podłożu i w nieodpowiednim obuwiu, dieta uboga w wapń i witaminę D, trening przy znacznym nadmiarze kilogramów.
Złamanie zmęczeniowe występuje także u osób długotrwale pracujących w pozycji stojącej, a także pracowników używających na co dzień narzędzi wibracyjnych. Tego rodzaju uraz często spotykany jest również u zawodowych tancerzy.

Jakie są objawy złamania zmęczeniowego?


Głównym objawem złamania zmęczeniowego jest ból, który początkowo może być niewielki i mijać po treningu. Z czasem jednak nasila się i dokucza nawet w trakcie wykonywania codziennych czynności. W obrębie bolącej kości może pojawić się również charakterystyczne zgrubienie.

Diagnoza złamania zmęczeniowego


Jako że w przypadku tego urazu brak jednoznacznych, nagłych objawów, pacjent długo może nie zgłosić się do lekarza. Dlatego jeśli jesteś osobą, która regularnie trenuje, nie bagatelizuj przewlekłego bólu, zwłaszcza w obrębie piszczela lub stopy.
Diagnoza urazu polega przede wszystkim na wykonaniu zdjęcia RTG lub USG. To może jednak nie wystarczyć, gdy uszkodzenie jest we wczesnej fazie. W takich sytuacjach zleca się przeprowadzenie scyntygrafii kości.

Przebieg leczenia złamania zmęczeniowego


Złamanie zmęczeniowe leczone jest najczęściej za pomocą rehabilitacji. W niektórych przypadkach pomocna może okazać się orteza lub stabilizator stopy. Jednak zazwyczaj wystarczy odpoczynek oraz stosowanie odpowiednich zabiegów fizykoterapeutycznych. Na czas rekonwalescencji chory musi zrezygnować z treningów. W zależności od stopnia zaawansowania przypadłości, lekarz zasugeruje, na jak długo.
W zaawansowanych przypadkach niezbędny może okazać się zabieg chirurgiczny.
By zapobiec złamaniu zmęczeniowemu, warto zachować odpowiednią równowagę między treningami a regeneracją. W tej drugiej pomogą Ci różnorodne sprzęty do regeneracji w domu, które znajdziesz w sklepie rehabilitacyjnym MDH. Polecamy przede wszystkim wałki do automasażu czy matę do akupresury, które skutecznie odprężą całe ciało nawet po forsownych ćwiczeniach.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI