Czym jest kaskada złamań? Konsekwencje osteoporozy
Zdrowie

Czym jest kaskada złamań? Konsekwencje osteoporozy

Kaskada złamań to zjawisko występujące podczas osteoporozy. Kaskadą złamań nazywa się połączone ze sobą i następujące po sobie przerwania struktury kości.

Osteoporoza – główny odpowiedzialny za kaskadę złamań


Osteoporoza polega na rozrzedzaniu się tkanki kostnej. To dysfunkcyjne i patologiczne redukowanie masy kości w stosunku do płci, wieku i rasy. Przez szereg lat może nie dawać żadnych odczuwalnych objawów, by w jednym momencie uderzyć ze zwielokrotnioną siłą.
Osteoporoza jest uznawana obecnie za chorobę cywilizacyjną. Według statystyk z powodu złamań osteoporozowych kobiety spędzają po 45 roku życia więcej czasu w szpitalach niż z powodu cukrzycy czy raka piersi. Przy tym uznaje się, że osteoporoza jest bardziej niebezpieczna dla mężczyzn, choć powszechniej występuje właśnie u płci żeńskiej.
Już po pierwszym złamaniu chorzy doświadczają problemów z wykonywaniem codziennych czynności, a także z chodzeniem. Tracą autonomię. W niektórych przypadkach trzeba sięgnąć po balkoniki rehabilitacyjne czy wózki inwalidzkie. Mówi się o tym, że osteoporoza stanowi jedną z najczęstszych przyczyn śmierci. Prowadzi do zaniku mięśni, zwiększa ryzyko zakażenia, prowadzi do powstawania zatorów płucnych czy odleżyn, jeśli chory po załamaniu musi leżeć.
Ta choroba jest na tyle niewidoczna, że lekarze rozpoznają ją tak naprawdę dopiero przy drugim czy trzecim złamaniu.

Zwiększone prawdopodobieństwo złamania


Według badań złamanie kości nadgarstka zwiększa ryzyko złamań w obrębie kręgosłupa aż pięciokrotnie. Złamania w obrębie kręgosłupa pociągają za sobą niebezpieczne konsekwencje złamania kości biodrowej. Zagrożenie wzrasta w tym przypadku aż dwukrotnie.

Czy można ustrzec się przed osteoporozą?


Możemy się zastanawiać czy da się ustrzec przed osteoporozą. Istnieje wiele czynników, które mogą nam pomóc w oddaleniu się od jej widma. Oto one:

  • Zaprzestanie spożywania alkoholu i palenia papierosów.

 

  • Dostarczanie organizmowi odpowiednich dawek witaminy D3, fosforu, magnezu oraz soli wapnia.

 

  • Bieżąca korekcja zaburzeń hormonalnych.

 

  • Zapobieganie upadkom. Ich wynikiem może być kaskada złamań.

 

  • Ćwiczenie koordynacji ruchowej i poprawianie sprawności fizycznej.

 

  • Noszenie odpowiedniego obuwia. Musi być wygodne i stabilne.

 

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI