Czym jest i jak się objawia spastyczność mięśni?
Zdrowie

Czym jest i jak się objawia spastyczność mięśni?

Spastyczność mięśni nie jest odrębnym schorzeniem, a raczej objawem towarzyszącym innym chorobom. Często dotyka osoby zmagające się z różnym stopieniem niepełnosprawności, które muszą korzystać z pomocy balkonika rehabilitacyjnego lub poruszają się na wózku inwalidzkim. O szczegółach dotyczących spastyczności mięśni przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Spastyczność mięśni to stan, w którym mięśnie nadmiernie się napinają. Dzieje się tak pod wpływem uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego. Dolegliwość dotyczy najczęściej mięśni rąk oraz nóg, ale może również zaburzać pracę narządów wewnętrznych np. jelit czy krtani.
Spastyczność mięśni to częsty objaw takich chorób jak dziecięce porażenie mózgowe, powikłanie po udarze mózgu czy urazie rdzenia kręgowego. Może wystąpić przy zapaleniu opon mózgowo – rdzeniowych, stwardnieniu rozsianym, guzie mózgu oraz innych schorzeniach neurodegeneracyjnych.

Diagnostyka spastyczności mięśni


By zdiagnozować spastyczność mięśni, przeprowadza się z pacjentem wnikliwy wywiad oraz wykonuje badania fizykalne. W zależności od pierwotnej przyczyny spastyczności konieczne może okazać się także wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.
By ocenić zaawansowanie dolegliwości, stosuje się skalę Ashwortha lub Tardieu.

Objawy spastyczności mięśni


Podstawowym objawem schorzenia jest nadmierne napięcie mięśni przy równoczesnym osłabieniu mięśni antagonistycznych. Może wystąpić także niedowład mięśni, ich porażenie, wzmożone odruchy głębokie czy mimowolne skurcze.
Spastyczność mięśni może mieć różne natężenie. Niewielkie nasilenie nie powoduje dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu, jednak przy większej intensywności schorzenia wykonywanie podstawowych czynności może stać się wyzwaniem.

Jak leczyć spastyczność mięśni?


Oczywiście podstawą leczenia jest odpowiednia terapia choroby bazowej. Prawidłowo ukierunkowane postępowanie może zmniejszyć spastyczność mięśni. Ponadto pacjentom zaleca się rehabilitację oraz stosowanie leków zmniejszających napięcie mięśniowe. W niektórych przypadkach skuteczne może okazać się leczenie chirurgiczne.
Istotnym elementem leczenia spastyczności mięśni jest fizjoterapia, która ma za zadanie rozluźnić mięśnie nadmiernie napięte i wzmocnić te, które ulegają nadmiernemu rozluźnieniu. W tym celu wykorzystuje się u pacjentów specjalistyczne ćwiczenia rehabilitacyjne, a także zaleca się różnorodne zabiegi fizykoterapeutyczne takie jak np. elektrostymulację prądami o małej częstotliwości.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI