Choroby zawodowe wśród kierowców. Sprawdź objawy
Zdrowie

Choroby zawodowe wśród kierowców. Sprawdź objawy

Ta grupa zawodowa jest narażona na wiele chorób. Siedzący tryb pracy, wielogodzinne prowadzenie pojazdów, przemęczenie – te czynności stają się stałym elementem rzeczywistości kierowców. Z tego względu mogą doświadczać wielu chorób. W dzisiejszym artykule opowiemy o tych najbardziej dotkliwych.

Choroby układu krążenia


Według danych szwedzkich badaczy w grupach motorniczych, kierowców taksówek czy autobusów zaobserwowano ponad trzy razy większe ryzyko zapadnięcia na choroby układu krążenia w przeciwieństwie do innych zawodów, a także dwukrotnie wyższą umieralność na choroby sercowo-naczyniowe. Choroba niedokrwienna i choroba nadciśnieniowa jak odnotowują statystyki, są jedną z głównych przyczyn absencji oraz rent w tym środowisku pracowniczym. Jednym z głównych odpowiedzialnych za takie sytuacje jest stres. Dobrym rozwiązaniem wydaje się edukowanie pracownika w kwestii radzenia sobie z sytuacjami, które wywołują u kierowcy czy motorniczego reakcje stresowe.

Choroby kręgosłupa


Wśród najczęstszych dolegliwości związanych z plecami, kierowcy wymieniają bóle odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Drugim w kolejności jest ból części szyjnej. Wielogodzinne przebywanie w jednej pozycji, najczęściej wymuszonej, nie sprzyja zdrowiu naszego kręgosłupa. Zwłaszcza gdy stanowisko pracy nie oferuje ergonomicznego siedziska. Zwiększa się wtedy ryzyko doświadczania bólu. Naukowcy powiązali złe warunki psychospołeczne kierowców z wysokimi wymaganiami podczas pracy czy brakiem satysfakcji. Dolegliwości kręgosłupa generują problemy układu ruchu. W niektórych, skrajnych wypadkach kierowcy zostają zmuszeni do przejścia na rentę chorobową. Dlatego trzeba zadbać o swoje zdrowie, by nie zostać narażonym na operację czy korzystanie z wózka inwalidzkiego.

Choroby związane z układem pokarmowym


Kolejną z głównych przyczyn nieobecności w pracy kierowców i maszynistów są problemy z układem pokarmowym. Zaburzenia wynikają głównie z wielozmianowości pracy, różnych godzin jej rozpoczęcia, co przekłada się na nieregularne spożywanie posiłków, w pośpiechu. Wśród dolegliwości kierowcy wymieniają najczęściej wzdęcia, zgagę, zaburzenia apetytu, nieżyt błony śluzowej żołądka. Te objawy mogą doprowadzić do choroby dwunastnicy i owrzodzenia żołądka.
Dlatego warto zawczasu zadbać o swoje zdrowie, starć się odżywiać o ustalonych porach, w domu wykonywać ćwiczenia oraz konsultować swoje objawy z lekarzem.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI