Chiropraktyka – jak wybrać specjalistę?
Zdrowie

Chiropraktyka – jak wybrać specjalistę?

W poprzednim artykule pisaliśmy o tym, czym jest chiropraktyka (terapia manualna) i w czym może pomóc. Podkreślaliśmy także, że bardzo wiele zależy od umiejętności samego kręgarza, dlatego tak ważne jest, by wybrać doświadczonego, sprawdzonego specjalistę. Jak to zrobić? Dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Zanim wybierzesz się do chiropraktyka, sprawdź jego referencje w Internecie. Dowiedz się czy ukończył jakieś kursy i szkoły. Dobrze, by mógł pochwalić się renomowanym dyplomem. Dobrą rekomendacją będą także opinie zadowolonych pacjentów, którym dana osoba pomogła. Pamiętaj, by wybierać specjalistę z uwagą, gdyż niedouczona osoba może Ci bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Jak wygląda pierwsza wizyta?


Na pierwszą wizytę u kręgarza warto zabrać zdjęcie RTG kręgosłupa, wyniki rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. Dobrego chiropraktyka poznamy także po tym, że przeprowadzi szczegółowe badanie fizykalne. Obejrzy naszą postawę ciała, zdiagnozuje ewentualne wady i związane z nimi dolegliwości.

Kiedy warto odwiedzić kręgarza


Zabieg terapii manualnej nie ma ograniczeń wiekowych. Każdy może z niego skorzystać. Najczęściej u kręgarza pojawiają się osoby cierpiące na bóle związane z lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa, którym tradycyjne metody leczenia lub stosowanie gorsetów ortopedycznych nie pomogło. Zabiegi przynoszą zadowalające efekty w leczeniu rwy kulszowej, początkowej dyskopatii, przeciążeń mięśniowych, wad postawy, złych nawyków ruchowych i oddechowych. Pozwalają także zniwelować bóle różnorodnego pochodzenia.
Sam zabieg bywa bolesny, zwłaszcza jeśli pacjent jest mocno spięty. Bolesność może utrzymywać się także przez kilka godzin po wizycie.

Przeciwwskazania terapii manualnej


Mimo, że obserwuje się korzystne efekty leczenia za pomocą chiropraktyki nawet w przypadkach, przy których tradycyjna medycyna rozkłada ręce, to należy pamiętać, że kręgarz nie jest cudotwórcą i nie pomoże na wszystko. Przede wszystkim nie powinniśmy wybierać terapii manualnej w momencie, gdy mamy ewidentne wskazania do operacji chirurgicznej np. w przypadku przepukliny kręgosłupa czy powikłań neurologicznych.
Przeciwwskazaniem są także wszelkie nowotwory, stany zapalne kręgosłupa, złamania, zaawansowana osteoporoza i stany pooperacyjne.
W niektórych przypadkach istnieje możliwość połączenia terapii manualnej z leczeniem konwencjonalnym.

Czas trwania terapii


Sam zabieg trwa zazwyczaj od 20 do 30 minut. Jego długość zależy od tego, z czym przychodzi pacjent. W zależności od jego stanu długość terapii może być różna, ale zauważalną poprawę można odczuć po średnio 5 sesjach. Po zakończeniu terapii zaleca się wizyty kontrolne raz na 2-3 miesiące.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI