Borowina – leczniczy dar natury
Zdrowie

Borowina – leczniczy dar natury

 

Borowina – naturalny lek na schorzenia układu ruchu


Borowina od wieków była wykorzystywana jako naturalny sposób na wiele schorzeń. Zwłaszcza w Polsce sięgano po nią chętnie, gdyż właśnie nasz kraj może poszczycić się najczystszymi i najwyższej jakości złożami. U nas borowina zyskała nawet własne określenie: „czarne złoto Polski”. I nic w tym dziwnego, gdyż jej wpływ na zdrowie jest nieoceniony. Poznaj jej najważniejsze właściwości.
Borowina wykorzystywana jest najczęściej w sanatoriach i uzdrowiskach, ale można również z powodzeniem stosować ją w domu. Ten naturalny specyfik obfituje w wiele cennych składników. Znajdziemy w nim kwas humusowy i fulwonowy, szereg węglowodanów, garbniki, bituminy, aminokwasy, żywice oraz bogactwo witamin i minerałów. Borowina zawiera również sole żelazowe, wapienne, glinkowe oraz krzemionkę. Wszystkie te substancje razem znakomicie wpływają na zdrowie, kondycję i dobre samopoczucie.

Borowina – na stawy, kości i mięśnie


Najbardziej zadowolone z zabiegów z użyciem borowiny będą osoby cierpiące na problemy z narządem ruchu. Jeśli więc chcesz odstawić na bok ortezę czy stabilizator lub pozbyć się balkonika rehabilitacyjnego, powinieneś bardziej zainteresować się borowiną. Działa ona bowiem silnie przeciwzapalnie, pomaga więc w zapaleniach stawów, kości i mięśni. Stanowi znakomitą regenerację przeciążonego układu kostno – stawowego i przyspiesza leczenie wszelkich urazów. Poleca się ją również na problemy reumatoidalne, a także zesztywniające zapalnie stawów kręgosłupa. Pomaga niwelować wszelkie bóle, od tych napięciowych, przez wywołane urazem lub nadmiernym obciążeniem, po spowodowane chorobą np. reumatoidalnym zapaleniem stawów. Borowina sprawdzi się także przy rwie kulszowej, porażeniach i niedowładach.

Borowina na układ pokarmowy i krążenia


Jednak nie tylko osoby cierpiące na problemy narządu ruchu mogą korzystać z dobrodziejstw borowiny. Specyfik pomaga również ba problemy z układem krążenia oraz cierpiącym na wrzody żołądka, stany zapalne jelit i hemoroidów.
Borowina wykazuje silne działanie bakteriobójcze, poleca się ją więc w infekcjach intymnych. Niweluje stany zapalne, przyspiesza gojenie skóry po wszelkich zabiegach chirurgicznych. Ponadto borowina działa estrogennie, co może mieć korzystny wpływ w leczeniu niektórych chorób kobiecych.
Do tego działa odtruwająco, usuwa toksyny z ciała, przyspiesza przeminę materii. Korzystnie wpływa nie tylko na zdrowie, ale też na urodę. Znakomicie uelastycznia skórę, nadaje jej aksamitną gładkość, redukuje cellulit i wygładza zmarszczki. Przyspiesza również goje ran. Wpływa też dobroczynnie na włosy, odżywiając je i przyspieszając ich wzrost.

Borowina – przeciwwskazania


Nie wszyscy jednak mogą korzystać z dobroczynnego działania borowiny. Nie poleca się jej w ostrych stanach zapalnych, początkowym okresie po urazie stawów lub kości, w ciąży, przy żylakach, niewydolności krążeniowej, chorobie wieńcowej, po zawale, przy wadach serca, zaawansowanej miażdżycy, niestabilnym ciśnieniu, niewydolności oddechowej, stanach osłabienia, nadczynności tarczycy i nowotworach.

Borowina – stosowanie


W sanatoriach stosuje się kąpiele borowinowe, podczas których zanurzamy całe ciało w torfie. Jest to dość obciążający dla organizmu zabieg. Osobom mniej wytrzymałym poleca się więc półkąpiele, podczas których zanurzamy się w borowinie tylko od pasa w dół lub okłady na bolące miejsca.
Również w domu możemy skorzystać z dobroczynnych właściwości tego specyfiku. Da kąpieli można dodawać specjalna kostkę torfową. Miejscowo natomiast możemy sięgnąć po pasty borowinowe.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI