Ból śródstopia – skąd może się brać?
Zdrowie

Ból śródstopia – skąd może się brać?

Ból odczuwany w okolicach śródstopia może mieć wiele przyczyn. Mogą one wynikać z dość prozaicznych problemów, jak niewłaściwy dobór obuwia, jak i z tych o wiele poważniejszych, które należy skonsultować z lekarzem. Ból śródstopia – skąd się bierze? O tym w artykule!

Jak zbudowane jest śródstopie?


Śródstopiem nazywa się pięć podłużnych kości, które są połączone za sprawą stawów z kośćmi stępu. Na ich budowę składa się długi trzon oraz dwa powiększone końce. Tak stworzone sklepienie może być podatne na dokuczliwe urazy.

Przyczyny bólu śródstopia – urazy mechaniczne


Ból śródstopia może być wywołany przeforsowaniem stopy. Nadmierne ćwiczenia mogą je obciążyć i w konsekwencji spowodować cierpienie. Innym powodem częstym zwłaszcza u osób, które zaczynają swoją przygodę z biegami, są źle dobrane buty. Sporym kłopotem są deformacje stopy takie jak haluksy, płaskostopie czy koślawy paluch. Do repertuaru destrukcyjnych czynników należy dołączyć także nadwagę.

Przyczyny bólu śródstopia wynikające z choroby


Ból śródstopia nie musi wynikać wyłącznie z doznanego urazu. Może być także skutkiem chorób, które zaatakowały nasz organizm. Tymi, które najczęściej obarczają tę część układu ruchu, są:

    • Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – gościec zwykle zaczyna się od bólu odczuwanego w rękach i właśnie w stopach. To przewlekła choroba, która zaczyna się zwykle u osób w średnim wieku. Zapalenie stawów objawia się poprzez ich zaczerwienienie, nadmierną tkliwość, ocieplenie, a także obrzęk. Oddziaływanie RZS nie kończy się na kościach, może powodować zmiany na przykład w płucach czy nerkach. Zignorowanie problemu i niepodjęcie leczenia może być brzemienne w skutkach, a w niektórych przypadkach prowadzić do konieczności korzystania z wózka inwalidzkiego.

 

    • Łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) – ta choroba towarzyszy łuszczycy. Wyróżnia się jej 5 typów. Często jest jednak tak, że objawy z poszczególnych rodzajów występują jednocześnie. Dla śródstopia szczególnie bolesna jest postać symetryczna, która w części przebiega podobnie do RZS. Polega na tym, że powoduje ból w dwóch przeciwległych stawach np. w nadgarstkach, czy w stopach.Każdy niepokojący ból powinniśmy skonsultować z lekarzem. Nie należy niczego bagatelizować.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI