Biodro tancerza – czy dotyczy Ciebie?
Zdrowie

Biodro tancerza – czy dotyczy Ciebie?

Biodro tancerza, zwane inaczej biodrem trzaskającym lub przeskakującym to dość popularne zjawisko. Szacuje się, że dotyczy od 10 do 20 % całej populacji. Czym się charakteryzuje? Jego głównym objawem jest głośne i odczuwalne, ale niebolesne, przesuwanie się pasma powięziowego nad występem kostnym krętacza kości udowej. Czy dolegliwość ta wymaga leczenia? A jeśli tak, to jak ono przebiega? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dzisiejszym artykule.

Biodro tancerza tworzy się w wyniku nieprawidłowego rozłożenia siły mięśni, które poruszają stawem biodrowym. Efekt jest taki, że tkanki miękkie zahaczają o elementy kostne biodra, powodując charakterystyczny, słyszalny przeskok. Pojawia się on najczęściej w momencie, gdy chcemy przywieść zgiętą nogę do biodra lub gdy odwodzimy ją na zewnątrz. Dolegliwość może występować zarówno w jednym, jak i obu biodrach. Przez długi czas potrafi być bezbolesna, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że z czasem pojawi się ból.

Biodro tancerza – przyczyny


Wśród głównych przyczyn powstawania biodra trzaskającego wyróżnia się wszelkie wady postawy, takie jak koślawość kolan czy przykurcz zgięciowy stawu biodrowego. Dolegliwość może pojawić się również w wyniku zmian zwyrodnieniowych lub być powikłaniem reumatoidalnego zapalenia stawów. Bywa też konsekwencją przebytego urazu czy zabiegu chirurgicznego.
Biodro tancerza, jak sama nazwa wskazuje może też być wynikiem długotrwałego uprawiania sportu, nie tylko tańca, ale też biegów.
Dolegliwość wynika często z nieprawidłowości w budowie stawu biodrowego lub jest efektem przewlekłego stanu zapalnego ścięgien mięśni.

Biodro tancerza – objawy


W pierwszych etapach schorzenia nie wstępują dokuczliwe objawy. Jedynym jest tylko odgłos przeskakiwania w biodrze podczas przewodzenia i odwodzenia nogi. Z czasem jednak uczucie i dźwięk mogą przerodzić się w dolegliwości bólowe. Często także pacjenci cierpiący na biodro tancerza mają problemy z chodzeniem. Podczas spacerów szybko się męczą i co jakiś czas muszą odpocząć.

Biodro tancerza – diagnoza i leczenie


Diagnoza biodra trzaskającego opiera się na wywiadzie z pacjentem oraz wywołaniu efektu przeskoku w gabinecie lekarskim. Dodatkowo lekarz może zlecić prześwietlenie rentgenowskie, by upewnić się, czy dolegliwość nie spowodowała uszkodzenia stawu i kości go tworzących, ale to zdarza się rzadko.
Zazwyczaj, jeśli przeskakiwanie w biodrze nie jest nagminne, nie stosuje się żadnego specjalistycznego leczenia. Gorzej, jeśli pacjent skarży się na dolegliwości bólowe lub utrudnienia podczas chodzenia. W takim przypadku leczenie rozpoczyna się od podania leków przeciwzapalnych oraz opracowania odpowiedniej rehabilitacji.
W skrajnych przypadkach konieczna może okazać się operacja przy pomocy techniki artroskopii. Powrót do pełnej sprawności może zająć trochę czasu. Po wykonaniu zabiegu pacjent jest zobligowany do korzystania z kul, by odciążyć nogę. Czasem stosuje się też ortezę stawu biodrowego. W dalszym etapie czeka go także rehabilitacja.
Wśród zabiegów rehabilitacyjnych, które stosowane są zarówno w leczeniu nieinwazyjnym, jak i podczas powrotu do sprawności po operacji stosuje się zazwyczaj laseroterapię, ultradźwięki, pole magnetyczne, krioterapię, jonoforezę, elektrostymulację. Pomocne może okazać się również kinesiotaping, czyli oklejanie taśmami dostępnymi w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym i medycznym, oraz specjalistyczne ćwiczenia dobrane przez fizjoterapeutę.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI