Artropatie – czym są i jak je leczyć?
Zdrowie

Artropatie – czym są i jak je leczyć?

Artropatiami nazywamy grupę schorzeń, których cechą wspólną jest uszkodzenie struktury stawu. Zazwyczaj nie są chorobą sama w sobie, ale stanowią objaw innej dolegliwości. Mogą wystąpić w wyniku chorób metabolicznych, autoimmunologicznych, genetycznych, nowotworów lub jako powikłanie przebytej infekcji. Więcej na temat artropatii dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Artropatie to grupa schorzeń dotykających stawów układu ruchu. Powstają wówczas, gdy zdrowe komórki stawu ulegają zniszczeniu lub degeneracji, w wyniku czego na ich miejscu pojawiają się komórki zniekształcone, nieprawidłowo spełniające swoje funkcje. Artropatiom często towarzyszy stan zapalny stawu.

Przyczyny artropatii


Przyczyn artropatii jest bardzo wiele. Zazwyczaj za ich powstawanie odpowiada inna choroba. Wśród najważniejszych schorzeń, których objawem może być artropatia wyróżnia się choroby autoimmunologiczne (np. reumatoidalne i łuszczycowe zapalnie stawów, choroba Leśniewskiego – Crohna, wrzody jelit, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa), infekcje wirusowe (powikłanie po różyczce, żółtaczce, śwince oraz schorzenia wywołane działaniem takich wirusów jak HIV, HTLV, Sindbis, EBV oraz parvowirus B19) lub infekcje bakteryjne (reaktywne zapalenie stawów, rzeżączka, gruźlica, borelioza, kiła, brucelloza, choroba Whipple’a).
Ponadto artropatie mogą towarzyszyć cukrzycy, zespołowi Lescha-Nyhana, chondrokalcydozie, dnie moczanowej, hemochoromatozie, koksartrozie, gonartrozie, mięsakowi błony maziowej, osteoartropatii przerostowej czy niektórym chorobom krwi.

Diagnoza i sposoby leczenia


Sposób leczenia artropatii zależy od przyczyny jej powstania. Należy się więc skupić na jej odkryciu, a następnie wdrożyć odpowiednie leczenie choroby pierwotnej. Wówczas istnieje spora szansa, że proces zwyrodnieniowy w stawach zostanie zahamowany.
Zazwyczaj lekarze stosują mieszane metody leczenia polegające na podaniu odpowiednich leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych oraz rehabilitację. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania uszkodzenia stawu. Często pomocne okazuje się także stosowanie ortez i stabilizatorów. Jednak ich użycie zaleca lekarz, nie powinniśmy po nie sięgać na własną rękę.
Jeśli cierpimy na którąś z wyżej wymienionych chorób i towarzyszy jej artropatia stawu np. kolana lub łokcia, musimy pamiętać, że bardzo wiele zależy od nas. Zawsze warto jest podjąć odpowiednie działania profilaktyczne, takie jak zmiana diety czy dostosowane do naszych możliwości ćwiczenia fizyczne np. z użyciem sprzętu rehabilitacyjnego. Ruch poprawi ruchomość stawów i zwiększy siłę naszych mięśni, co korzystnie wpłynie na funkcje motoryczne ciała.
Co do jadłospisu, to warto go wzbogacić w świeże owoce i warzywa, zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3 oraz produkty obfitujące w witaminy i mikroelementy.
Dobrym pomysłem są również różnego rodzaju zabiegi rehabilitacyjne zlecane przez fizjoterapeutę np. lasery, ultradźwięki, pole magnetyczne czy krioterapia. Zmniejszają one ból stawów oraz przyspieszają ich regenerację.
Ostatecznością w leczeniu artropatii jest alloplastyka, czyli chirurgiczna wymiana uszkodzonego stawu. To dość rygorystyczne rozwiązanie, ale często pomaga przywrócić pacjentowi wcześniejsze zdolności ruchowe, znacząco poprawiając komfort życia.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI