Znaczenie parapodium w rehabilitacji osób z mózgowym porażeniem dziecięcym
Rehabilitacja

Znaczenie parapodium w rehabilitacji osób z mózgowym porażeniem dziecięcym

 

Znaczenie parapodium


Istnieje wiele metod rehabilitacji osób, które zostały dotknięte mózgowym porażeniem dziecięcym. Kinezyterapia, różne warianty fizjoterapii czy hipoterapia. Jednym z urządzeń, które pomaga w uzyskaniu pozytywnych efektów, jest parapodium.

Mózgowe porażenie dziecięce – objawy i metody rehabilitacji


Ta choroba nie ma charakteru dziedzicznego, a prawdopodobieństwo jej wystąpienia nie zależy od płci.  Mózgowe porażenie dziecięce to jedna z chorób związanych z ośrodkowym układem nerwowym. Do jego uszkodzenia doszło w okresie prenatalnym, okołoporodowym lub niemowlęcym. Nie postępuje wraz z wiekiem, chociaż jej objawy mogą stać się dla otoczenia bardziej widoczne z czasem.

W wieku niemowlęcym choroba objawia się poprzez zmniejszoną ruchliwość, drżenie kończyn, nadwrażliwość sensoryczną dziecka, asymetrię ułożeniową lub ruchową czy problemy ze ssaniem. W dalszych etapach rozwoju dziecko nie wykazuje takich samych kompetencji jak jego rówieśnicy – nie potrafi samodzielnie usiąść, nie interesuje go otoczenie, mocno zaciska kciuki w pięści, podczas podnoszenia krzyżuje nóżki.
Do najczęstszych metod rehabilitacji osób dotkniętych mózgowym porażeniem dziecięcym, należą:

    • Kinezyterapia – w tej metodzie ruch staje się środkiem leczniczym. W mózgowym porażeniu dziecięcym ma doprowadzić do wyeliminowania tzw. odruchów patologicznych oraz doprowadzić do normalizacji napięcia mięśniowego. Terapeuci łączą zredukowanie tych niewłaściwych odruchów z pozytywnym rozwojem psychoruchowym. Wielokrotnie powtarzane ruchy podczas rehabilitacji są podstawą dla prawidłowych wzorców postawy i ruchu w przyszłości.

 

    • Fizjoterapia – jej celem jest umożliwienie ludziom powrotu do sprawności ruchowej. W mózgowym porażeniu dziecięcym docenia się zwłaszcza ćwiczenia w basenie, hydromasaż, kąpiel perełkową, piaskoterapię i suchy basen. Kąpiel perełkowa ma działanie masujące oraz dotleniające skórę poprzez ozon. Suchy basen to nazwa dla ruchów – pełzania i obracania się – podobnych do pływania. Piaskoterapia to metoda stymulacji sensorycznej, która działa pozytywnie na układ krążenia i nerwowy.

 

    • Hipoterapia – w tej metodzie to zwierzę – koń – jest podmiotem terapeutycznym. Ten rodzaj terapii należy do form wieloprofilowych – oddziałuje na funkcje psychiczne, motoryczno-ruchowe, a także społeczne.Zastosowanie parapodium


Parapodium jest urządzeniem rehabilitacyjnym, które pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy, bez względu na stopień niepełnosprawności. Urządzenie jest wyposażone w specjalne pasy i obejmy, które zapewniają użytkownikowi stabilność. Podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych stoi on na podeście. Parapodium może pomóc w tzw. kinezjoterapii, która to polega właśnie na pionizowaniu osoby, by wykształcić u niechodzącego dziecka właściwą postawę. Ta metoda wyłoniła się z metody Phelpsa.

Zastosowanie pionizatora polepsza krążenie krwi. Podczas pionowego ustawienia ciała, ruchy perystaltyczne jelit działają sprawniej i dzięki temu pomagają prawidłowe trawienie. Ponadto pobudza mięśnie stóp do działania. Jest to bardzo ważne w przypadku osób, które spędzają większość czasu w pozycji siedzącej lub leżącej, jak w przypadku cierpiących na mózgowe porażenie dziecięce.
 

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI