Złamanie kości udowej – diagnoza i postępowanie
Rehabilitacja

Złamanie kości udowej – diagnoza i postępowanie

Złamanie kości udowej dwa razy częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Jest dolegliwością wieku starczego wynikającą z osłabienia kości. Stanowi najczęstsze powikłanie w osteoporozie.

Przyczyny złamania kości udowej


Główną przyczyną złamań kości udowej jest niedobór estrogenów, który występuje u kobiet po menopauzie. Hormony te bowiem gwarantują paniom odpowiednią gęstość kości, która chroni przed urazami. Jako że u mężczyzn poziom estrogenów nie warunkuje utraty masy kostnej, u nich proces ten zachodzi zdecydowanie wolniej.
Złamanie kości udowej jest tzw. złamaniem osteoporotycznym, czyli będącym konsekwencją osteoporozy. Osoby chore na tę dolegliwość są narażone na uraz nawet przy błahym upadku.
Złamania mogą wynikać również z ogólnej niedołężności starczej lub z przerzutów nowotworowych.

Objawy


Złamanie kości udowej objawia się przede wszystkim silnym bólem okolicy biodra, który uniemożliwia wstanie po upadku i poruszenie uszkodzoną kończyną. Charakterystyczne jest także ułożenie nóg – kończyna pozostaje zgięta w biodrze, a stopa skręcona na zewnątrz. Jeśli dojdzie do przemieszczenia odłamków, można zaobserwować niewielkie skrócenie nogi.

Diagnoza


By stwierdzić, czy doszło do złamania, trzeba wykonać zdjęcie RTG, a w razie wątpliwości dodatkowo rezonans magnetyczny.

Leczenie


Przy złamaniu szyjki udowej bardzo ciężko o całkowite zrośniecie. Konieczna jest operacja, która wzmocni zrost gwoździami, metalowymi płytami czy śrubami.
Z kolei, gdy dochodzi do złamania krętarzowego, czyli odcinka między szyjką a trzonem kości, często potrzebne jest operacyjne zespolenie śródszpikowe. Przy prawidłowo wykonanym zabiegu istnieje duża szansa na prawidłowe zrośniecie kości.

Co po operacji?


Pacjent powinien zacząć jak najszybciej chodzić, najlepiej już na drugi dzień po zabiegu. Uchroni to przed zakrzepicą i odleżynami, oraz przyspieszy regenerację kości. Na początku pomocny będzie balkonik rehabilitacyjny. Należy też jak najszybciej podjąć pełną rehabilitację, która przywróci możliwość prawidłowego funkcjonowania po złamaniu.
Należy mieć na uwadze, że złamanie kości udowej jest trudne w leczeniu, przede wszystkim ze względu na wiek pacjentów. 25 % przypadków kończy się pełnym wyleczeniem, kolejne 25% prowadzi do zgonu, a u 50% występuje trwałe ograniczenie sprawności ruchowej w różnym stopniu. Dlatego osoby starsze powinny przede wszystkim dbać o siebie, by nie dopuścić do urazów.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI