Wszystko, co musisz wiedzieć o pionizacji cz.2
Rehabilitacja

Wszystko, co musisz wiedzieć o pionizacji cz.2

W poprzednim artykule rozpoczęliśmy temat pionizacji. To ważny aspekt w procesie rehabilitacji osób po wypadkach czy udarze, których możliwości ruchowe zostały znacznie ograniczone. Pionizacja stanowi pierwszy krok na drodze do odzyskania zdrowia. By poprawnie ją wykonać, z korzyścią dla pacjenta i ułatwieniem dla opiekuna, warto wybrać odpowiedni pionizator, który zadba o komfort i bezpieczeństwo całego procesu. W tym artykule znajdziecie szereg niezbędnych informacji dotyczących tego rodzaju sprzętu rehabilitacyjnego. Zapraszamy do lektury.

Pionizator – co to?


Pionizator to specjalistyczne urządzenie, które pozwala na bezpieczne podniesienie pacjenta do pozycji stojącej. Sprzęt wyposażony jest w specjalistyczne pasy, które zakłada się na ciało pacjenta. Następnie dzięki elektrycznemu sterowaniu osoba zostaje podniesiona do pionu. Pionizatory posiadają również funkcję opuszczania.
Zaletą tego rodzaju sprzętu rehabilitacyjnego jest fakt, że nie obciąża ani pacjenta, ani opiekuna. Osoba niepełnosprawna ma zagwarantowane maksimum bezpieczeństwa. Natomiast opiekun oszczędza swój kręgosłup i stawy, nie musząc samodzielnie podnosić chorego.

Rodzaje pionizatorów


Wyróżniamy dwa rodzaje pionizatorów: statyczne i dynamiczne. Pierwszy z nich pozwala na podniesienie osoby niepełnosprawnej do pozycji stojącej oraz jej opuszczanie do pozycji siedzącej. Z kolei pionizatory dynamiczne zostały wzbogacone o funkcję poruszania. Oznacza to, że dzięki nim chory nie tylko stanie na własnych nogach, ale może się też przemieszczać, jeśli ciało mu na to pozwala. Ten drugi model sprawdzi się u osób, u których chód jest możliwy. Stanowi także doskonałą pomoc przy stawianiu pierwszych, samodzielnych kroków.
Wiele pionizatorów wyposażonych jest w dodatkowy stolik, który po rozłożeniu pozwala na wygodne spożywanie posiłków czy np. czytanie książek lub pisanie.
W ofercie wielu sklepów ze sprzętem rehabilitacyjnym znajdziemy również wózki inwalidzkie z funkcją pionizacji. Stanowią one dobrą alternatywę dla osób, które mają problem z przejściem z pozycji siedzącej do stojącej, ale potrafią same ustać.
Jak widać, pionizacja jest niezbędnym elementem na drodze do powrotu do sprawności ruchowej. By przebiegała skuteczniej i bezpiecznej, warto sięgnąć po profesjonalne pionizatory, które ułatwią choremu proces zdrowienia. Należy pamiętać, że bez względu na stopień niepełnosprawności, pionizacja jest konieczną częścią rehabilitacji w każdym przypadku.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI