Wszystko, co musisz wiedzieć o pionizacji cz.1
Rehabilitacja

Wszystko, co musisz wiedzieć o pionizacji cz.1

Powrót do zdrowia po wypadku czy poważnej chorobie, która ograniczyła naszą zdolność ruchową, to żmudny i trudny proces. Często wymaga użycia odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego, który pomoże pacjentowi wzmocnić ciało i przestać potrzebować wózka inwalidzkiego czy balkonika. W tym procesie idealnie sprawdzi się pionizator – urządzenie, które pozwala stanąć na własnych nogach w początkach rehabilitacji. Jak działa pionizacja? O tym w dzisiejszym artykule.

Pionizacja – czym jest?


Pionizacja to element rehabilitacji, który polega na podnoszeniu osoby niepełnosprawnej do pozycji stojącej. To bardzo istotny krok na drodze do przywrócenia sprawności. Nawet jeśli pacjent nie może jeszcze ustać na własnych nogach, wymuszona pozycja stojąca przyniesie szereg korzyści jego ciału. Stojąc bowiem, najlepiej pracuje nasz układ krwionośny i trawienny. Pionizacja zapobiega także powstawaniu odleżyn i stymuluje odpowiednie mięśnie do pracy, nawet jeśli są one jeszcze za słabe, by utrzymać cale ciało w pozycji stojącej.
Osoby z niepełnosprawnościami, które zbyt dużo czasu spędzają leżąc lub siedząc narażone są na zanik mięśni, powstawanie przykurczy stawów oraz utratę masy kostnej. Pionizacja jest więc konieczna, by utrzymać narząd ruchu w dobrej formie. Stanowi również pierwszy etap na drodze do samodzielnego poruszania się.
Pionizacja jest także pomocna dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Pozwala na łatwiejsze wykonanie przy pacjencie czynności higienicznych. Dzięki niej szybsze jest również ubieranie osoby chorej czy zmiana ewentualnej pieluchy.
Pionizacja zwiększa także zakres ruchu u chorego. Pozwala mu na swobodniejsze wykonywanie poszczególnych czynności i podnosi poziom jego samodzielności.

Pionizacja – jak zacząć?


Proces pionizacji trzeba przeprowadzać stopniowo i systematycznie. Nie od razu należy podnosić pacjenta leżącego. Niezbędne jest do tego odpowiednie przygotowanie polegające na wykonywaniu indywidualnie dobranych ćwiczeń, które wzmocnią mięśnie i rozruszają stawy.
Pierwsze próby pionizacji nie powinny być też zbyt długie. Na początek wystarczy kilka minut. Działanie powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta. Inaczej proces ten będzie wyglądał u całkowicie sparaliżowanej osoby, a inaczej u pacjenta posiadającego chociażby częściowe możliwości ruchowe.
Do pionizacji najlepiej jest użyć pionizatora, który zapewni maksimum bezpieczeństwa i komfortu zarówno pacjentowi, jak i jego opiekunowi. O tym jak wybrać tego typu sprzęt rehabilitacyjny, przeczytacie w kolejnym artykule.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI