Wózek inwalidzki stalowy czy aluminiowy – jaki wybrać?
Rehabilitacja

Wózek inwalidzki stalowy czy aluminiowy – jaki wybrać?

Konieczność korzystania z wózka inwalidzkiego dotyczy sporej liczby osób w naszym kraju. Część pacjentów używa go doraźnie np. podczas powrotu do pełnej sprawności po interwencji chirurgicznej lub po wypadku. Część jednak skazana jest na jego używanie do końca życia ze względu np. na przewlekłą chorobę lub częściowy paraliż. Bez względu na to czy potrzebujecie wózka inwalidzkiego na krótszy czy dłuższy okres czasu, przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka istotnych właściwości tego sprzętu rehabilitacyjnego. Jedną z nich jest materiał wykonania.

W ofercie sklepów ze sprzętem rehabilitacyjnym znajdziemy najczęściej wózki inwalidzkie stalowe oraz aluminiowe. Jeszcze do niedawna tylko modele stalowe były uważane za solidne i odporne na uszkodzenia. Jednak technologie się zmieniają i obecnie także aluminium swoimi korzystnymi właściwościami dogania stal, przy czym jednocześnie pozostaje od niej zauważalnie lżejsze.
Waga to obecnie główna różnica między wózkami aluminiowymi a stalowymi. Jest to istotny parametr, zwłaszcza jeśli mieszkamy w bloku bez windy. Wówczas wnoszenie i znoszenie wózka może stanowić wyzwanie, a jego waga będzie istotna przede wszystkim dla naszego kręgosłupa. W takiej sytuacji świetnie sprawdzą się wózki inwalidzkie aluminiowe, które mogą ważyć nawet do 3 kg mniej niż ich wersje stalowe.
Wózki aluminiowe produkowane z użyciem nowoczesnych technologii będą również doskonałym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują długotrwale korzystać z tego rodzaju sprzętu rehabilitacyjnego. Z kolei wózki stalowe będą dobrym wyborem dla osób, których waga urządzenia jest obojętna. Ten rodzaj sprzętu cechuje się także niższą ceną, będzie więc znakomitą alternatywą dla osób, które pragną zaoszczędzić.
Pamiętajmy, że wybierając wózek inwalidzki, należy wziąć pod uwagę nie tylko jego wagę, ale także takie parametry jak wytrzymałość, wygodę, funkcjonalność, obecność dodatkowych podpórek czy sterowność. Trzeba również rozstrzygnąć, czy wystarczy nam wersja ręczna, czy lepiej będzie zainwestować w wózek elektryczny.
Jak widać, elementów które trzeba wziąć pod uwagę w wyborze wózka inwalidzkiego jest cały szereg. Na szczęście marka Vitea Care oferuje bogaty wybór wysokiej jakości produktów, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Jeśli nie wiecie, na który wózek się zdecydować, serdecznie zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści pomogą Wam wybrać sprzęt rehabilitacyjny na miarę Waszych potrzeb.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI