Wózek inwalidzki ręczny czy elektryczny – co wybrać?
Rehabilitacja

Wózek inwalidzki ręczny czy elektryczny – co wybrać?

Zakup wózka inwalidzkiego nie należy do najłatwiejszych wyborów. Najważniejszą decyzją, jaką należy podjąć, to wybór między wózkiem ręcznym a elektrycznym. Skąd wiadomo, która wersja sprawdzi się w naszym przypadku? O tym dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Podstawowym czynnikiem, który decyduje o wyborze wózka inwalidzkiego są nasze możliwości fizyczne. Osoby z niepełnosprawnością cechują się zróżnicowaną siłą i wytrzymałością górnej częścią ciała, a to od jej możliwości ruchowych zależy, jakim wózkiem będziemy w stanie się poruszać. Jeśli posiadamy wystarczająco dużo siły fizycznej w rękach, plecach i klatce piersiowej powinniśmy skłonić się ku zakupowi wózka ręcznego. Poruszanie na nim będzie dla nas dodatkowym treningiem, który pozwoli utrzymać górną częścią ciała w formie, a do tego, jak każda aktywność fizyczna, poprawi nasze codzienne samopoczucie.
Jeśli natomiast stan zdrowia i możliwości fizyczne nie pozwalają na wybór wózka ręcznego, trzeba zakupić jego elektryczną wersję. Pozwoli ona w łatwy sposób przemieszczać się na duże dystanse bez konieczności pomocy ze strony osób trzecich. Takie rozwiązanie zapewni osobie z niepełnosprawnością większą samodzielność.
Kompromisem między wózkiem ręcznym a elektrycznym jest zakup oddzielnego elektrycznego napędu, który można zamontować na wózku ręcznym. Dzięki niemu możemy na co dzień korzystać z wózka ręcznego, a kiedy przyjdzie taka konieczność np. w przypadku zbyt dużego zmęczenia, zamontowany silnik pozwoli przełączyć się na tryb elektryczny. To rozwiązanie dedykowane jest osobom, które bez problemu mogą poruszać się wózkiem ręcznym, i jedynie od czasu od czasu potrzebują elektrycznego wsparcia. Dodatkowy napęd jest również zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż zakup wózka elektrycznego.

Wózek od domu czy na zewnątrz?


Wybierając między wózkiem ręcznym a elektrycznym, trzeba wziąć również pod uwagę, gdzie będziemy się nim poruszać. Jeśli po domu, to w wielu przypadkach może wystarczyć wersja ręczna. Jednak stopień niepełnosprawności niektórych pacjentów nadal będzie wymagał zakupu wózka elektrycznego do poruszania się po domu. Jeśli tak, to wybierzmy model o cieńszych oponach i porównajmy szerokość sprzętu z szerokością drzwi w mieszkaniu czy domu. Wybrane urządzenie nie powinno bowiem utrudniać nam przemieszczenia się między pokojami swoimi zbyt dużymi gabarytami.
Jeśli natomiast wózek będzie służył przede wszystkim do poruszania się na zewnątrz, wybierzmy model z szerokimi oponami oraz wyposażony w wygodny fotel, który zapewni komfort podczas długiej jazdy. Należy również zwrócić uwagę na pojemność akumulatora. Dobierzmy taką baterię, której nie grozi rozładowanie się w połowie spaceru.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI